Bilim insanları Ercüment Ovalı'ya Ateş püskürdü: Şov yapıp insanların hayalleri ile oynama

Profesör Doktor Ercüment Ovalı yaklaşık bir ay önce koronavirüsüne karşı yerli ilacı geliştirmek amacıyla ekibi ile birlikte karantinaya girmişti. Ercüment Ovalı daha sonra sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ilacını etkilerini 23 Nisan’da açıklayacaklarını söylemişti. Fakat ani bir karar veren Ercüment Ovalı şahsi Twitter hesabından beklenen tarihten 5 gün önce yapmayı tercih etti. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Ercüment Ovalı insanların hayatından gün çalmak istemediklerini belirtirken acilen Dornaz Alfa ilacını hastaların tedavisinde kullanılmak amacıyla klinik testlere alınması gerektiğini söyledi. Ovalı önerdiği bu ilacın halihazırda başka ülkelerde yoğun bakım hastaları üzerinde kullanıldığı yönünde gelen eleştirilere de yine şahsi Twitter hesabından yanıt verdi.

İlaç bulduğumuzu söylemedik

Twitter hesabından bir açıklama yapan Ercüment Ovalı gece yarısı attığı mesajın yanlış anlaşılmasının kendisini fazlasıyla üzdüğünü belirtirken ilaç bulduklarını söylemediklerini özetle bir ilaç bulmadıklarını ve bir ilacın koronavirüs tedavisinde kullanılabileceğini öngördüklerini söyledi. Dünyada başka araştırmalarda da benzer düşünceleri olduğunu belirten Ovalı, klinik araştırma gerçekleştirme talebini TUSEB’e İlettiklerini de ifade etti.

Bilim insanlarından tepki geldi

Bu açıklamaların ardından Ercüment Ovalı sağlık camiasında eleştiri oklarının hedefi haline gelirken İstanbul Tıp Fakültesi dekanı Profesör Doktor Tufan Tükek ortada henüz hiçbir klinik veri yokken ilacın böylesine sıkıntılı bir süreçte sanki mucizevi bir çözülmüş gibi gündeme getirilmesine tepki gösterdi. Bir aydan beri bahsedilen ilacın koronavirüs tedavisinde kullanılabileceği hakkındaki uluslararası gelişmelerden haberdar olduklarını söyleyen Tükek, sanki ilacın ilk kez bulunmuş gibi böylesine alelade bir açıklama yapılmasının Bilim insanları olarak kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

Bu ilacı kullanın baskısı yapılabilir

Açıklamada sağdaki doktorların halk tarafından bu ilacı kullanın baskısına uğramasından da endişe ettiklerini belirten Tükek, bilim insanlarının buldukları çözümü halka sosyal medyadan açıklamaması gerektiğini dile getirdi. Bu mantıkla bir açıklama yapılmasının vahimden da öte suç olduğunu belirten Tükek, böyle bir yaklaşımı uygun bulmadıklarını söyledi.

Açıklama şekli şov yapmak

Çocuk ve genç psikiyatristi Doç. Dr. Veysi Çeri de Ercüment Ovalı’nın sosyal medya hesabından yaptığı bu paylaşıma tepki gösterdi. Koronavirüsü tedavisi adına bir şeyler yapılıyor olmasının mükemmel olduğunu belirten Çeri, ancak 6 aydır dünya doktorlarının yapamadığını biz yapıyoruz diye paylaşmanın şov yapmak olduğunu ifade etti.

- Canlı Haber, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5250606/bilim-insanlari-ercument-ovaliya-ates-puskurdu-sov-yapip-insanlarin-hayalleri-ile-oynama