Uyku Kaçırır Salgın Çok Çılgın Bir Şekilde Artacak: 21 Eylül Okullar İçin Erken

Prof. Dr. Bengi Başer'den Kovid-19 salgınıyla alakalı önemli açıklamalar. Salgın sonbahar ayında hızlı bir şekilde artış göstereceğini söyleyen Prof. Dr. Başer, okulların açılması için 21 Eylül' çok erken olduğunu söyledi. Başer, Kovid-19 aşısına çok bel bağlanılmaması gerektiğini söyledi.

Okulların açılması çok önemli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Bengi Başer, seyreltilmiş kademeli bir eğitim planlaması yapılması gerektiğini söyledi.

Var olan şartlarda 21 Eylül'ün erken bir tarih. Başer, konuşmasına şöyle devam etti:

Bizde kaç derslik var? Kaç devlet okulu kaç özel okul var? Hangi şartlar ayarlanabilir? Hangi sınıfa kaç çocuk alınabilir? Aslında bu veri tabanı oluşturularak analizlere göre hareket yapılabilirdi.

Özel okullar bir takım konularda öncülük yapabilirdi. Kardeş okullar seçilebilirdi. En merkezi yerlerde bile hijyenden yoksun bir çok devlet okulu görebiliyorsunuz. Tuvaletlerin bu anlamda bulaşıcı olduğu biliniyor.

21 Eylül tarihi okulların açılmasıyla alakalı çok erken bir tarih

İyi bir planlama için önümüzde yaz ayı vardı. Bu ne kadar yapıldı bilmiyoruz. Şimdi çok hızlı bir şekilde bir şeyleri idare etmeye çalışıyoruz 21 Eylül'ün erken bir tarih olduğunu düşünüyorum.

Eğer açılacaksa belli bir sistem oturtulmalı, sınıflar ve hasta sayılarına bakılarak günlük ne oluyor analiz yapılmalı. Günlük düzenli testler yapılmalı. Tüm bunlara rağmen okullarını açan İsrail başta olmak üzere, Avusturalya, Amerikan, Çin, Almanya, Güney Kore'de vakalar artınca tekrar okulları kapattılar, karantinalara başladılar. Korkulu rüya görmemek için en güzeli en baştan kontrollü şekilde gidelim. Testleri arttıracağımız bir zamanı oluşturalım.

Sonbahar'ayında çok hızlı bir artış gösterecek

Görünen köy kılavuz istemez. Çok zeki olmamız da gerekmiyor. Gerek Dünya Sağlık Örgütü olsun gerek epidemiyologlar, bilim adamları olarak bizler diyoruz ki, bu salgın sonbaharda çok çılgın bir artış gösterecek. Vaka sayıları daha çok artacak.

Sebebi mevsimsel griplerin ifluenza başta olmak üzere hızla artması, soğuk havalarla birlikte kapalı ortamlarda bulaş riski daha çok fazlalaşması. Bütün bunlar olduktan sonra  doğru dürüst bir şekilde okulların açılması. Onun için ben bu sonbahar ayını bütün bunların yapılması için biraz erken olduğuna inananlardanım.

Kovid-19 Aşısına çok bel bağlamayın

Yeni dünya düzende nasıl bir nükleer silah, petrol sahibi olmak önemliyse aşı sahibi de olmak o kadar çok önemli görülüyor. O sebeple bir yarış var.

Prof. Dr. Başer, Rusya olmak üzere, Çin ve Amerika'nın yarış halinde piyasaya çıkarmaya hazırlandıkları aşılarla alakalı soru işaretleri olduğunu söyledi.

Almanya'nın, İngiltere'nin, Amerika'nın çalışmış olduğu aşılar son derecede güven verici ve ön neticeleri iyi olan çalışmalar diyen Başer şöyle devam etti:

Dünya Sağlık Örgütü açıklamasında ‘Kovid-19 Aşısına çok bel bağlamayın belki hiç olmayacak' Maske,artı sosyal mesafe ve hijyen uzun zaman tek koruyucumuz olabilir.

Bugün yapılan influenza aşısı asla yüzde 100 korumaz, yüzde 70 korur. Kovid-19 aşısı için de yüzde kaç korur, ne kadar zamanla korur bunu net olarak bilmiyoruz. Faz 3 çalışmalarıyla birlikte ilerleyen zamanlarda daha çok netleşmiş olacak.

Testler halktan ziyade siyasiler başta olmak üzere, siyasilerin organizasyonlarına katılacak olan kişiler ve futbolcular belirlenen bazı ayrıcalıklı gruplara yapıldığına dair çıkan iddialarla alakalı değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Başer, Bunlar ne yazık ki doğru. Bizler de şahit oluyoruz. Keşke olmasa iddiasında bulundu.

- Canlı Haber, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5251493/uyku-kacirir-salgin-cok-cilgin-bir-sekilde-artacak-21-eylul-okullar-icin-erken