Sağlık Bakanı Koca bir kentimizi evde tutamıyoruz diyerek uyardı

Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de hızla yayılan yeni tip koronavirüs salgını hakkında açıklamalarda Bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bir kentimizi evde tutamıyoruz diyerek yeniden uyardı. İstanbul’da yetkililer tarafından yapılan uyarıların dikkate alınmadığını belirten Koca, vatandaşların evden çıkmayın çağrılarını dikkate almadığını söyleyerek, ‘İlla devletin yasak mı getirmesi gerekiyor?’ dedi.

Gençler Taşıyıcı Olabiliyor

Hürriyet gazetesinden Ahmet Hakan’a önemli açıklamalarda bulunan Bakan Koca, koronavirüs salgınına karşı korunmak için evde bulunan tüm bireylerin birbiriyle teması kesmesi gerektiğini, kullanılan malzemelerin paylaşılmaması, üç veya beş adımlık mesafede kalınması gerektiğini belirtti. Söz konusu virüsten yaşlıların daha çok etkilendiğini söyleyen Koca bu durumun gençlere ve orta yaşlılara etkisi olmadığı anlamına gelmediğini ve gençlerin taşıyıcı olabildiğini aktardı.

İstanbul Halkına Uyarı

Herkesin son zamanlarda gündeminde yer alan sokağa çıkma yasağı ile ilgili soruyu yanıtlayan Bakan Koca, kendisinin belirttiği kendi OHAL’inizi sağlayın çağrısının Anadolu’da büyük oranda sağlandığını ancak İstanbul’da uyarıların dikkate alınmadığını söyledi. İstanbulluların evde kal çağrısına uymadığını söyleyen Bakan, herkesin evinde izole olması gerektiğini ve bu durumun ciddiye alınması gerektiğini belirtti. Konuyla ilgili en sert tedbirin sokağa çıkmayı yasaklama olabileceğini ancak illa devletin mi böyle bir yasaklama getirmesi gerektiğini söyleyerek herkesin izolasyonunu kendisinin sağlayabileceğini ifade etti. Koronavirüse kaşı izolasyonun sağlanması ve mecbur kalınmadığı sürece dışarı çıkılmaması konusunda çağrıların devam edeceğini söyleyen Sağlık Bakanı, sadece 2-3 hafta kadar bir süreyle evlerimize kapanarak bu süreci atlatabileceğimizi ifade etti.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5254100/saglik-bakani-koca-bir-kentimizi-evde-tutamiyoruz-diyerek-uyardi