Süleymaniye Camii'nin Harcı Altın Tozundan mı?

Meral BİLGE
Meral BİLGE

Ramazan geldi... Mahyalar yandı... Camiler her zamankinden daha fazla cemaatine kucak açtı... Efsanlerle, mitlerle çeşitli anlamlar yüklediğimiz camilerden biri olan ve muhteşem külliyesiyle büyüleyen Süleymaniye Camii hakkında küçük bir rivayeti paylaşacağım bugünkü yazımda sizlerle.

Haliç Yamaçları üzerinde aynı zamanda da İstanbul'un üçüncü tepesinde yer alan Süleymaniye Camiisi muhteşem bir külliyedir. Boğaziçinden bakıldığında silüeti bile insanı etkileyici güzelliktedir. Haliyle bu muhteşem güzelliğinin yapımıyla ilgili çeşitli rivayetler de vardır.

Bu rivayetlerden birinde de Osmanlı'nın ekonomisinin zayıfladığı yönünde zamanında dedikodulara neden olmuştur. Mimar Sinan, Süleymaniye Külliyesinin temelini attıktan sonra sağlamlaşması için inşaatını bir yıl durdurmuştur. 

İnşaatın ekonomik nedenlerden dolayı yapılamadığı söylentisi ağızdan ağızdan yayılırken Safevi Şahı Tahmasb bu fırsat kulağına geldiğinde kaçırır mı? Zaten Osmanlı ile yarış halinde olduğu için fırsat bu fırsattır deyip Kanuni Sultan Süleyman'a padişah camiinin inşaatını tamamlasın diye bir sandık mücevher göndermiştir. 

Sultan Süleyman bu duruma sinirlenerek Mimarbaşı Sinan'a gereğinin yapılmasını buyurmuştur. Büyük Usta da Safevi elçisinin gözü önünde gönderilen bu eşsiz hazineyi dibekte dövdürüp toz haline getirtmiştir. Bu altın tozunu Süleymaniye'nin harcına katıvermiştir. 

Yine rivayet odur ki; sabah'ın ilk ışıklarında Süleymaniye'nin tepesine bakıldığında bu altın tozundan kaynaklı muazzam bir ışıltı görülürmüş...

- Canlı Haber, Meral BİLGE tarafından kaleme alındı
https://www.canlihaber.com/makale/5255034/meral-bilge/suleymaniye-camiinin-harci-altin-tozundan-mi