Bakan Soylu depremle ilgili 2 korkusunu açıkladı: "Biri iletişim, diğeri de trafik"

Türkiye Belediyeler Birliğinde düzenlenen Afet Azaltma ve Deprem Toplantısı'na katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’de gerçekleşen depremlerle ilgili alınması gereken tedbirler konusuna değindi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Soylu, deprem gözlem istasyonu sayısının 1100 olduğunu ve bu alanda ikinci büyük deprem gözlem ağına sahip olunduğunu ifade etti. Gerçeklemesi beklenen büyük İstanbul depremiyle ilgili konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Biri iletişim, diğeri de trafiktir" diyerek depremle ilgili iki korkusu olduğunu dile getirdi.

Bakan Soylu korktuğu iki şeyi açıkladı

Katıldığı Afet Azaltma ve Deprem Toplantısı'nda konuşan Bakan Soylu, depremle ilgili iki korkusu olduğu dile getirerek, "Biri iletişim, diğeri de trafiktir. İletişim üzerinde hummalı bir çalışma yapıyoruz. İnşallah bu sorunu çözeceğiz. Ortak bir deprem hattı oluşturmaya çalışıyoruz. Onlar kapasitelerini yükseltiyorlar. Vatandaşlarımızı bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Ancak trafik meselesi... Bunları konuşmak zorundayız. Bir, ambulanslar binaya ulaşamaz. İki aldığı hastaları hastaneye götüremez. Bu bir gerçek. Buna ait tedbirleri de çalışıyoruz. İstanbul depremini konuşuyoruz. Fiziki olarak sadece İstanbulluları etkiler ama ekonomik olarak bütün Türkiye'yi etkiler. Dolayısıyla meseleye çok geniş bir pencereden bakmak durumundayız. Diğer illerimiz de aynı şekilde. Eğer çocuklarımıza hem binaları güçlü, hem ekonomisi güçlü bir ülke bırakmak istiyorsak, bu salonda konuştuklarımızı kendi görev alanlarımıza taşımalıyız. Sahada bunları uygulamalı, engellerle karşılaşıyorsak da buna çare bulmak zorundayız. Gerek ülkemizin gerekse bölgemizin yoğun gündeminin, deprem gündemini perdelemesine izin vermemeliyiz" şeklinde konuştu.

AFAD ile ilgili bilgiler verdi

Konuşmasının devamında, "AFAD Başkanlığının 81 il müdürlüğünde, 11 birlik müdürlüğü, yaklaşık 6 bin personel, çeşitli tonaj ve tipte 352 müdahale aracı, yurt sathında 26 lojistik deposu, 52 de lojistik destek deposu bulunuyor. Bunun yanı sıra AFAD Başkanlığı, sadece afetlere müdahalede değil, afet yönetiminde çatı kuruluş olarak da önemli bir konuma geldi" diyerek AFAD’la ilgili bilgiler verdi.

"Meseleyi üç ana başlıkta toparlamaya çalışıyoruz"

AFAD’la ilgili konuşmasına devam eden Bakan Soylu, "Deprem veya başka bir doğal afetle ilgili olarak, bugün sadece afet anındaki kurtarma çalışmalarını planlamıyoruz. Meseleyi, 'afet öncesi', 'afet anı' ve 'afet sonrası hayatın normalleşmesi' olmak üzere üç ana başlıkta toparlamaya çalışıyoruz" diyerek sözlerine devam etti.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5256270/bakan-soylu-depremle-ilgili-2-korkusunu-acikladi-biri-iletisim-digeri-de-trafik