Salgın bitti denilen Çin’de yeniden koronavirüs vakaları görüldü

Yeni tip koronavirüs salgınının çıkış noktası olan Çin’de salgının bittiği ve neredeyse hiç vaka yaşanmadığı belirtiliyordu. Ancak son gelen haberlerde, Çin’de 108 yeni koronavirüs vakası görüldüğü öğrenildi. Salgına artık bitti gözüyle bakılan ülkede sokağa çıkma yasağının gevşetilmesinin yeniden vakalarda artış yaşanmasına sebep olduğu belirtiliyor.

108 Vaka Yeniden Panik Yarattı

Dünya geneline yayılan ve hemen hemen tüm ülkelerde etkisini göstermeye devam eden yen tip koronavirüs salgını Çin Vuhan kentinde başlamıştı. Koronavirüs sebebiyle birçok insanın hayatını kaybettiği Çin’de hayat neredeyse durma noktasına gelmiş ve insanlar sokaklardan kendini tamamen çekmişti. Büyük bir trajedinin yaşandığı Çin’de son zamanlarda ise koronavirüs vaka sayısı neredeyse yok denecek kadar azdı. Vaka sayısının azalmasıyla birlikte sokağa çıkma yasağını gevşeten Çin’de 108 yeni vaka tespit edilmesi panik havasını geri getirdi. Alınan bilgilere göre, Çin’in güneydoğusunda yer alan Heilongjiang bölgesinde vaka sayısı artmaya başladı. Rusya sınırında yer aldığı öğrenilen bölgede vaka sayılarının bir anda artması Çin hükümetini panikletti. Ülkeden gelen son verilere göre, dün toplamda 108 yeni koronavirüs vakası tespit edilirken bir önceki gün tespit edilen vaka sayısı 99 olarak belirtildi.

Vakaların 98’i Ülke Dışından 

Konuyla ilgili açıklama yapan Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, tespit edilen koronavirüs vakalarının 98’inin ülke dışından olduğunu aktardı. Çin’de son olarak görülen 5 Mart tarihindeki 143 koronavirüs vakasının ardından dün görülen 108 yeni vaka bir rekor olarak aktarıldı.

Türkiye’de Son Durum

Türkiye’de ise son açıklanan rakamlara göre koronavirüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 1.198’e ulaştı. Yapılan toplam test sayısı 376.100 olarak açıklanırken toplam vaka sayısı ise 56.956 olarak ifade edildi. Öte yandan son verilere göre, toplam yoğun bakım hasta sayısı 1.665, toplam entübe hasta sayısı 978 ve toplam iyileşen hasta sayısı ise 3.446’ya ulaştı.

- Canlı Haber, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5256726/salgin-bitti-denilen-cinde-yeniden-koronavirus-vakalari-goruldu