Anti-İnflamatuar İlaçların Koronavirüsü Ağırlaştırdığı Ortaya Çıktı

Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran, resmi Twitter hesabından paylaştığı mesajında dünya genelinde yaygın olarak kullanılan anti-inflamatuar ilaçların koronavirüsü daha da kötü hale getirebileceğini söyledi. Sağlık Bakanlığı bu ilaçlar yerine parasetamol kullanılması gerektiğini dile getirdi.

Ağırlaştırıcı Etki Yapabilir

Twitter hesabından paylaşım yapan Sağlık Bakanı kortizon, ibuprofen gibi Anti-İnflamatuar ilaçların coronavirüs enfeksiyonunda ağırlaştırıcı etki yapabileceğini dile getirdi. Bakan sosyal medya hesabından yayınladığı mesajında ateşi olanların parasetamol almaları gerektiğini dile getirdi.

Uzmanlar Da Riskli Olduğunu Söylüyor

Anti-İnflamatuar ilaçlar hakkında uzmanlar da uyarılarda bulunuyor. Bu tür ilaçların vücudun bağışıklık sistemini zayıflattığını söyleyen uzmanlar, Fransa Sağlık Bakanı'nın da söylediği gibi parasetamol ilaçların enfeksiyonu ağırlaştırmadan ateşi düşürebileceğini belirtiyor. Bahsedilen bu ilaçlar kortizon, asprin ve ibuprofen türü ilaçlar olarak kabul ediliyor. Soğuk algınlığı ve grip gibi durumlarda bu ilaçları kullanmamak gerekiyor.

- Canlı Haber, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5257462/anti-inflamatuar-ilaclarin-koronavirusu-agirlastirdigi-ortaya-cikti