Savaşla Gelen Tarihi Eserler

Ülkelerindeki iç karışıklıktan kaçarak Gaziantep'e gelen Suriyeliler beraberlerinde tarihi eserleri de getiriyor. Gaziantep'te 35 yıldır antikacılık yapan Hanifi Özaslan, üzerinde Fransız İmparatoru Napolyon Bonapart'ın fotoğrafının bulunduğu 2 gaz lambasının Suriyeliler tarafından ucuz fiyatlara satıldığını söyledi.

Suriyelilerin beraberinde getirdikleri tarihi eserlerin yanı sıra cam eşyalardan, bakır işlemelere, gümüş takımlardan, dokuma kilimlere kadar birçok eser, Gaziantep'te ucuz fiyattan satılıyor.

Gaziantep'te antikacılık yapan Hanifi Özaslan, kente yerleşen bazı Suriyelilerin beraberinde getirdikleri eserleri ucuz fiyattan sattığını söyledi. Özaslan, bir Suriyelinin ise üzerinde Fransız İmparator Napolyon Bonapart'ın fotoğrafı bulunan 100-150 yıllık gaz lambalarının kendisine 500 liraya satıldığını belirterek, "Birçok farklı döneme ait, farklı türden eşyaları getirerek satmak istiyorlar. Getirilen eşyalar arasında yaşları 100 ile 150 arasında değişen cam eşyalar, bakır ürünler, gümüş eserler bulunuyor.

Son olarak üzerinde Napolyon Bonapart ve eşine ait resimlerin bulunduğu çok eski iki adet gaz lambası getirdiler. Bu lambaların da çok eski olduğunu düşünüyorum. Suriyeliler buraya getirdikleri tarihi eşyaları hayatlarını devam ettirmek için yok pahasına satmaya çalışıyor" diye konuştu.

Özaslan, bazı kişilerin ise kendilerini Suriyeli gibi göstererek sahte eşyaları antika gibi satmaya çalıştığını da sözlerine ekledi.

- Canlı Haber, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5257482/savasla-gelen-tarihi-eserler