TBMM Başkanı İsmail Kahraman Meclis'te Anayasa Uzlaşma Komisyonu İçin Çağrı Yaptı

Dün Anayasa Uzlaşma Komisyonu başkanlık tartışması nedeniyle dağılmasının ardından TBMM Başkanı İsmail Kahraman Meclis'te basın açıklaması yaparak 4 siyasi partiye çağrıda bulundu. 

İşte Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın açıklamaları:

82 anayasasının hazırlanışı sıkıntılara yol açtı. Siyasi partiler seçim vaatlerinde yeni anayasayı vaat etmişti. Anayasa çalışmalarını tekrar ele almak için yeni bir anayasa taslağının Meclis'e getirilmesi amacıyla 4 siyasi parti genel başkanına 3 üye verilmesi için çağrıda bulunmuştum. Siyasi partilerin genel başkanları bu davete olumlu cevap verdiler.

Dün yapılan görüşmede esasa geçilmeden toplantı sona erdi. CHP, komisyonun gündemi dışında ek taleplerde bulundu. bu konular, darbe hukukunun tasfiyesi, ilk 4 maddenin müzakere edilmemesi ve parlamenter sistem dışında modellerin gündeme getirilmemesi olarak sıralandı.

Yüce Meclis'imizin görevi sorunları çözmektir. Zorlukların üzerinden gelemek zorundayız. Çözümde yer almayanlar sorunun bir parçası olurlar. Meclisimiz Türkiye'nin Meclisidir. Ortak aklı harekete geçirerek Anayasa yapım süreci yeniden ele alınacağını umuyorum. 4 siyasi partiye de çalışmaların kaldığı yerden devamı için çağrıda bulunuyorum. Çalışmalar diğer 3 partinin AK Parti, HDP ve MHP ile de devam edebilir. Yeni Anayasa vaadinde bulunan partilerin bu çağrısımıza olumlu cevap vereceğini umuyorum.

SORULAR

Siz komisyonun dağıldığını açıkladınız neden bugün yeniden çağrı yapıyorsunuz?

Bütün kararlarda oy birliği gerekiyordu. Bu dönemin mutabakat komisyonunun usulünün ne olacağına dair oy birliği olması lazım. Bir parti çekilirse devam edilmesi söz konusu. Bir parti çekildiği zaman komisyon düşüyor zaten.

Cumhurbaşkanı ile görüşmeyi eleştirdiler. Sonrasında yeniden mi ziyaret edeceksiniz partileri?

Cumhurbaşkanımız bendenize iadeyi ziyarette bulundu. Yaptığı iadeyi ziyarettir. Gündeme dair konular mevzubahis değildir. Çağrımı yapıyorum. Mektupla olabilir, grup başkanvekilleri aracılığıyla olabilir. Bir siyasi görüş istikametinde hareket eden değil TBMM'nin manevi şahsiyetini temsil ediyorum.

Kurucu Meclis'le yapılan anayasamız yok. 1876 yılından beri topluma dayalı bir anayasa yok. 1921 Anayasası hariç.

Dünkü toplantıda Başkanlık sistemi tartışıldı mı? Bülent Tezcan'ın parlamenter sistem ısrarı var.

Hükümet şekli ne olacak, parlamenter sistem mi olacak, başkanlık mı olacak o esasta yapılan tartışmalarda karara varılacak bir sistemdi. Esasa gelmeden usülde mutabakat bozuldu. Sistem üzerinde konuşuruz, müzakere ederiz. Başkanlık sisteminde çeşitli tatbikatlar var. Başkanlık sisteminin illa olması gerektiğini savunan AK Parti üyeleri var.

Siyasi partiler kanunu, seçim kanunu ele alınmalıdır. Bütün bunların ele alınması Anayasa ortaya çıktıktan sonra ele alınmalıdır. TEmeli olmadan ikinci katı çıkamazasınız. Kanunlar anayasaya aykırı olamazlar, yönetmelikler anayasaya aykırı olamaz.

Siz bu krizi yönetemez miydiniz?

Biz esasa geçemedik ki.Üyeler fikirlerini anlatırken bu duruma gelindi. Toplantıların da iç tüzüğü var.

Dedim ki meseleyi yetkili kurullarımızla görüşeceğiz. Yetkili kurullarınıza gidin dedim. Cevap şu oldu biz yetkiliyiz biz yetkili kurum olarak konuşuyoruz. Ben konsensus olsun, ana muhalefetin de için de olduğu bir süreç olsun. Ben temennimi ifade ediyorum.

Komisyon düştü dediğinize göre partiler yeni aday mı gönderecekler?

Hayır.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5258068/tbmm-baskani-ismail-kahraman-mecliste-anayasa-uzlasma-komisyonu-icin-cagri-yapti