Papa Francesco; Devletler Laik Olmalı, Dini Olanların Sonu Kötü Bitiyor

Katolik Kilisesi'nin lideri ve Vatikan Şehir Devleti Başkanı Papa Francesco, İslam, sığınmacı krizi, terör, laiklik ve ekonomik sistem ilişkin açıklamalarda bulundu. Papa, devletlerin laik olması gerektiğini belirterek, “Dini devletlerin sonu kötü bitiyor" dedi.

Papa, Fransız laiklik modeline dair bir soruya, “Devletler laik olmalı, dini olanların sonu kötü bitiyor. Bunlar tarihe aykırıdır" diye yanıt verdi.


“FRANSA LAİKLİĞİ ABARTIYOR"


“Ben, din özgürlüğünü güvence altına alan güçlü bir yasanın eşlik ettiği laiklik şeklinin, ilerlemeyi sağlayacağına inanıyorum" ifadelerini kullanan Arjantinli lider, şöyle konuştu: “Hepimiz Tanrı'nın çocuklarıyız. Herkes kendi inancını ifade etme özgürlüğüne sahip olmalı. Eğer Müslüman bir kadın başörtüsü takmak istiyorsa bunu yapabilmeli. Bu, haç takmak isteyen bir Katolik için de geçerli. Mütevazı bir eleştiri getirerek, Fransa'nın laiklikte abartıya kaçtığını söylemek istiyorum. Dinin, bir alt kültür olduğu algısı oluşturulmamalı."


“FETİH RUHU İNCİL'DE DE VAR"


Papa’ya  “Avrupa toplumlarında İslam'a karşı bir korkusu var mı?” sorusuna ise, “Ben bugün İslam korkusu olduğuna inanmıyorum, ama IŞİD ve onun kısmen İslam'ı da kapsayan fetihçi savaşından korkuluyor. Fetih fikrinin İslam'ın ruhuna uygun olduğu doğrudur. Ancak Matta İncil'inin sonunda, İsa'nın müritlerini tüm uluslara gönderdiği kısımda da aynı fetih ruhu görülebilir" diye cevap verdi..


İSLAMİ TERÖR KONUSUNDA BATI'YA ELEŞTİRİ


“İslami terör" konusunda Batı dünyasını eleştiren Papa Francesco,  “Mevcut İslami terör karşısında, daha önce güçlü bir hükümet modeline sahip olan Irak gibi ülkelere aşırı Batılı bir demokrasi modelini ihraç etmiş olmamızdan dolayı kendimizi sorgulamamız gerekebilir. Ya da aşiret yapısının olduğu Libya'ya. Bunu hesaba katmadan ilerleyemeyiz. Bir Libyalı, 'Biz Kaddafi'nin varlığına alışmıştık, şimdi ise ondan 50 tane var' demişti." dedi.


Papa, Hristiyanlar ve Müslümanların hala birlikte yaşamasının mümkün olduğunu da ifade etti.
Papa, Avrupa'nın bu kadar çok göçmen kabul edecek kapasiteye sahip olup olmadığına ilişkin bir soruyu ise, “Bu sorunlu bir soru çünkü kapılar mantıksızca bir şekilde açılamaz. Sorulması gereken temel soru, neden bu kadar göçmen olduğudur. Bunun sebebi, Ortadoğu ve Afrika'daki savaşlar ve açlığa yol açan, Afrika kıtasındaki azgelişmişliktir. Savaşların sebebi, silah üreticileri -ki savunma amaçlı diye haklı gösterilmeye çalışılabilir- ve silah tüccarlarıdır. Göçmen meselesine gelecek olursak, onları en beter kabul şekli gettolara itmektir. Brüksel saldırılarını gerçekleştiren teröristler Belçikalıydı, göçmenlerin çocuklarıydı, ama bir gettoda büyümüşlerdi. Londra'da yeni belediye başkanı (Pakistanlı Müslüman Sadiq Khan), seçildikten sonraki yeminini bir katedralde gerçekleştirdi ve mutlaka kraliçe ile de buluşacak. Bu, Avrupa'nın entegrasyon kapasitesini yeniden keşfetme gereksinimini gösteriyor" diye devam etti.


SORUN, PARAYI PUTLAŞTIRAN EKONOMİK SİSTEMDİR


Papa, “ötenazi ve eşcinsel birliktelikleri tanıyan yasaların çıkarılması karşısında Katoliklerin nasıl hareket etmeli?” sorusuna ise, “Bunları tartışmak, açıklamak parlamentoların işidir. Bir toplum böyle gelişir. Öte yandan devlet, yasalar kabul edildiği zaman vicdanlara da saygı duymalıdır. Vicdani ret hakkı her yasal yapının içinde olmalıdır, çünkü bu insani bir haktır. Devlet, eleştirileri de dikkate almalıdır. Bu tam ve gerçek bir laiklik şeklidir. Katoliklerin savunduğu şeyler 'rahip gibi konuşuyorlar' deyip göz ardı edilemez" diye karşılık verdi.


Ekonomiye de değinen Papa, “Daha genel sorun, parayı putlaştıran dünya ekonomik sistemidir. Dünya zenginliğinin yüzde 80'i, nüfusun yüzde 16'sının elinde" diyerek, sosyal piyasa ekonomisini savundu.

- Canlı Haber, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5259675/papa-francesco-devletler-laik-olmali-dini-olanlarin-sonu-kotu-bitiyor