İşi Başarıya Değil Başarıyı İşe Entegre Etmek

Deniz Görkem KAYA
Deniz Görkem KAYA

Başarı kelimesini ilk duyduğumuzda bu kelimeyi hayatımıza katmanın yollarını öğrenmek için amansızca çabalarız. Başarının zorluk derecesini ve kocaman duvarlarını aşamadığımızda ise başarının çaba ve çalışmak mı yoksa kaderin getirdiği bir şey mi olduğunu düşünmeye başlarız ve aklınızda birçok soru canlanır. Başarı nedir? Başarı için ne gerekir? İşe başarılı başlamak ya da o işi başarıya ulaştırmak nasıl gerçekleşir? Fakat bu soruların cevaplarını dahi bulamadan başarısızlık kapısından giriş yapmış olabiliriz. Birçok insan gerçek hedeflerine doğru bir şekilde ulaşmak için kendi içindeki yetenekleri ortaya çıkarmak yerine başkasının kullandığı yolları örnek almaya, yanı kolay olanı tercih etmeye başlar. Yeni bir yol açmaktansa daha önceden açılmış bir yoldan kolayca ilerlemeyi hangimiz istemeyiz ki?  İşte tam bu sorunun cevabında işi başarıya değil başarıyı işe entegre etmekten bahsedebiliriz.

İş dünyasında ve bilgi teknolojide yeni bir yol keşfetmek yerine daha önceden açılmış bir yolu denemek, kulağa hoş gelse de o kadar basit olmayacak ve bizi tam anlamıyla alabora edecek cinsten olacaktır. Etraftaki başarı öyküleriyle hayallere kapılmış birçok girişimci ve potansiyel iş gücü kimseler, ısrarla bu öykülerin peşinden gitmeye ve yerlerinde saymaya devam ediyorlar. Anlaşılması gereken tek şey o başarı öykülerinin tam anlamıyla eşsiz olduğu ve tekrarlanmasının aynı başarıyı getirmeyeceği. Dürüst olmak gerekirse, azimle ve tutkuyla çalışmış ve başarıyı elde etmiş kimseler, o başarı öyküsünü takip ederek ve parmaklarınızı şıklatarak aynı başarıya erişebileceğinizi mümkün olduğunu düşünseler emin olun ki sahip oldukları o eşsiz başarı öykülerini sizinle paylaşmazlardı. Bu yüzden başarıyı işe entegre etmek için bazı batıl yolları kenara atmalı ve kendi içimizle ve aklımızla baş başa kalmalıyız.

Anlamamız gereken diğer şey ise, işi başarıya entegre etmek ile başarıyı işe entegre arasındaki farktır. İşi başarıya entegre etmeyi düşünenler eğer başarılı bir iş tamamlarlar ise başarıya sadece iş sonuçlandığında dokunabilirler. Başarıyı işe entegre etme yolunu seçenler  ise o işe başarıyla başlamış ve iş sürecinin başlangıcından sonucuna kadar başarıyı yanında taşımış olanlardır. Peki, işe başarıyla başlamak ne demektir?

Teknoloji hayatımıza girdiği andan itibaren zamana ayak uydurmak için insanlar arasında makineleşme devri başlamış oldu. Mekaniklikten otomatikliğe hızlı bir geçiş yapmak insan vücudu ve beyni için zorluk bir o kadar da karmaşıktık yarattı. Bunun için olması gereken yollardan biri ise işe küçük başlayıp doğru hareket etmek, planlama yapmak ve yetenek haritası çizmekti. Başarı yolunda, yetenek haritası eşittir hazine haritasıdır. Kişi ya da kuruluşlar, hangi konuda daha çok bilgi ve teknolojiye sahip olduğunun farkına vardığında yani yetenek haritasını çizdiğinde otomatikliğe geçiş süreci de bir o kadar hızlanacaktır. Unutulmamalıdır ki, her saniye gelişimi ve değişimi destekleyerek dünün bugünle bugünün ise yarınla aynı olmadığını anlamak yalın iş ve yalın başarı kavramını ortaya çıkaracak ve zamanın ihtiyaçlarına ayak uydurmamızı sağlayacaktır.

- Canlı Haber, Deniz Görkem KAYA tarafından kaleme alındı
https://www.canlihaber.com/makale/5260959/deniz-gorkem-kaya/isi-basariya-degil-basariyi-ise-entegre-etmek