Koronavirüsün hasar bıraktığı bir organ daha ortaya çıktı

Dünyada etkisini hızlı bir şekilde göstermeye devam eden koronavirüs salgını ile ilgili yapılan araştırmalar sonucunda akciğeri hedef aldığı ve solunum sıkıntısına neden olduğu belirtilmişti. Ancak coronavirüsün sadece akciğerlere etkilemediği kalp yetmezliğine de yol açtığı ortaya çıktı.

Kalp yetmezliğine neden oluyor

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği Kurucu Şefi Prof. Dr. Ahmet Akgül, dünyada binlerce kişinin ölümüne yol açan koronavirüs salgını sadece akciğer yetmezliğine değil kalp yetmezliğine de yol açtığını söyledi. Koronavirüsün vücuda girdikten sonra kendini çoğaltmak için hücrelerin içine girmesi gerektiğini belirten Akgül, yoksa yaşayamayıp yok olduğunu söyledi.

Kalbi de etkiliyor

Coronavirüsün hücrelerin içine girmek için hücre zarında bir kapı bulması gerektiğini ve bu kapının da Anjiyotensin Dönüştürücü Enzim 2 (ACE2) reseptörü Olduğunu belirten Akgül, bu alıcı olmaması durumunda hücreyi teğet geçtiğini ve hücrenin temiz kaldığını ifade etti. Bu alıcıların hangi hücrelerde bulunuyorsa o hücrelerin hasta olduğuna dikkat çeken Akgül; Akciğer, kalp, damarlar ve bağırsaklarda bu alıcıların bulunduğunu bu nedenle Corona virüsün Akciğeri hasta ettiği gibi kalbi de etkilediğini söyledi.

- Canlı Haber, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5263130/koronavirusun-hasar-biraktigi-bir-organ-daha-ortaya-cikti