Alman vekilden Türkiye'ye ve Türklere küstah tehdit

Türkiye'nin Suriye'de yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı yabancı devletleri rahatsız etmeye devam ediyor. Almanya'da Die Partisi'nin kurucusu ve genel başkanı Martin Sonneborn, Barış Pınarı harekâtının ardından Türkiye'nin Suriyeli göçmenleri Avrupa'ya göndermesi durumunda kendilerinin de Almanya'da yaşayan Türkleri Türkiye'ye geri göndereceklerini söyleyerek tehdit etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Barış pınarı harekatının ardından Avrupalı ülkelerin Türkiye'ye karşı bir yaptırım kararı alması durumunda Türkiye'de bulunan Suriyeli mültecilerin Avrupa'ya gönderilebileceğini ifade etmişti.

Alman vekilden küstah sözler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu sözlerinin ardından Almanya'da Mizah Partisi olarak değerlendirilen Die Partisi'nin Alman milletvekili, Türkiye ve Türklere yönelik küstah açıklamalarda bulundu. Alman vekil, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendilerine 3 milyon Suriyeliyi Avrupa'ya göndermekle tehdit etmesi durumunda kendilerinin de Almanya'da yaşayan 3 milyon Türk’ü Türkiye'ye geri göndermekle tehdit edebileceklerini dile getirdi.

Türkler Alman ekonomisine entegre oldu

Şu anda Almanya'da yaşayan Türk vatandaşı sayısı 3,5 milyon civarında. Bazı Türk vatandaşları Alman vatandaşlığı alırken Alman ekonomisine ve toplumuna olan katkıları yadsınamayacak kadar büyük. Eski yıllarda Almanya'ya işçi olarak giden birçok Türk vatandaşının torunu şu anda girişimci olarak Almanya ekonomisine katkı sağlıyor. Almanya'da şu anda 80 bin civarında Türk kökenli Alman girişimci 50 farklı sektörde faaliyet göstererek iş yürütüyor. Türk kökenli girişimciler 2017 yılı verilerine göre yaklaşık 52 milyar Euro ciro yaparak Alman ekonomisine katkı sağladı. Türk girişimcilerin bu işyerlerinde 500 binin üzerinde istihdam yaptıkları da biliniyor.

- Canlı Haber, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5263231/alman-vekilden-turkiyeye-ve-turklere-kustah-tehdit