Dolara yatırım yapanlar dikkat! Doların bu haftaki seyri ne olacak

Dolara yatırım yapanların ve dolar birikimi olanların bu haftaya çok dikkat etmesi gerekiyor. Uzmanlar, bu hafta dolarda çok sert hareketlerin olabileceğini dile getiriyor. Küresel bir salgın haline dönüşen yeni tip koronavirüs salgını borsaları tepe taklak etti. Salgın ülkemizde de döviz fiyatlarında büyük artışa neden oldu. Geçtiğimiz günlerde düşüşe geçen döviz fiyatlarındaki düşüşün sürüp sürmeyeceği ise herkes tarafından merak ediliyor.

Son İşlem Gününe Satış Baskısıyla Başlandı

Küresel piyasalar, bu haftanın son işlem gününe satış baskısı altında başlangıç yaptı. Dolar/TL kuru ise 6,97 seviyelerinde seyrediyor. Dolar kurunun 7 TL’nin altına inmesiyle birlikte bu düşüşün sürüp sürmeyeceği özellikle dolara yatırım yapanlar ve dolar birikimi olanlar tarafından merak ediliyor. Yeni tip koronavirüs salgınından dolayı ekonomide yaşanan dalgalı gelişmeler etkisini hala sürdürürken, döviz kurunda haftalardır süren yükseliş geçtiğimiz hafta yerini düşüşe bıraktı. Yeni haftada bu düşüşün sürüp sürmeyeceğinin yanıtı aranıyor.

Düşüş Sürecek mi

Kovid-19 virüsü salgınının etkilerinden dolayı ortaya çıkan makro ekonomik veriler yayınlanmaya devam ediyor. Salgından en fazla etkilenen ülke olan ABD’de ise işsiz sayısının 26 milyonu aştığı ifade ediliyor. Son 11 yılın en düşük seviyesinde olan imalat sanayi satınalma yöneticileri endeksi (PMI) verilerinin gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı dolara destek verdiği de uzmanlar tarafından ifade edilen konular arasında yer alıyor. Yurt içinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), haftalık para ve banka istatistiklerini bugün yayımlayacak. Yurt dışında da Almanya’da ki Ifo iş dünyası güven endeksleri ile ABD’de ki dayanıklı mal siparişleri takipte olacak. Kovid-19 virüsü salgınında yaşanan gelişmelerde gündemin en önemli odak noktalarından olacak. Dolar/TL kurunda teknik bakımdan 7 seviyesinin direnç noktası olarak ön plana çıkacağını ifade eden uzmanlar, 6,90 seviyesininde destek olarak izleneceğini ifade ediyorlar.   

- Canlı Haber, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5264273/dolara-yatirim-yapanlar-dikkat-dolarin-bu-haftaki-seyri-ne-olacak