Çin Kolları Sıvadı: O Aşıyı Buldu

CanSino tarafından geliştirilen potansiyel koronavirüs aşısı orduda kullanımı onaylandı.

Yeni tip koronavirüs aşısının geliştirilmesi için ülkeler birbiriyle kıyasıya rekabet içine girdi; pandeminin ortaya çıktığı Çin, bir adım öne geçti.

CanSino Biologics vede Pekin Biyoteknoloji Enstitüsü tarafından ortaklaşa geliştirilen potansiyel bir Kovid-19 aşısı, askeriyede kullanılmak için onaylandı.

CanSino tarafından yapılan açıklamada, aşının klinik deneylerle güvenli vede etkili olduğunun kanıtlanmasından sonra 25 Haziran’da Çin Merkez Askeri Komisyonun söz konusu aşıyı bir sene boyunca orduda kullanmak için onayladığını belirtti.

Ad5-nCoV ismi verilen aşı Çinli bilim adamları tarafından geliştirilen sekiz aşı adayından biri.

Aşı, aynı zamanda Kanada’da insan testlerinde kullanılmak üzere onay aldı.

CanSino, Ad5-nCoV şu anda sadece askeri kullanımla sınırlı vede kullanımı Lojistik Destek Departmanının onayı olmadan genişletilemez.

Diğer taraftan; 'Ad5-nCov'un birinci vede ikinci aşama klinik deneyleri, dünya çapında yarım milyon insanı öldüren koronavirüsün sebep olduğu hastalıkları önleme potansiyeline sahip olduğunu fakat ticari başarısının garanti edilemeyeceğini gösterdi.

Diğer taraftan; yeni tip koronavirüsün sebep olduğu hastalığa karşı ticari kullanım için henüz bir aşı onaylanmadı fakat Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) açıklamasına göre küresel olarak 135 aşı geliştiriliyor, bu aşılardan bir düzine kadarı insan deneyleri aşamasında bulunuyor.

Çinli ilaç şirketi CanSino tarafından geliştirilen potansiyel koronavirüs (Kovid-19) aşısının insan testleri geçen ayın sonunda tamamlandı.

108 gönüllü katılmış olduğu testlerde hafif yan etkiler rapor edildi; aşılanan herkes koronavirüse karşı çeşitli düzeylerde antikor geliştirdiği belirtildi.

Çin böylelikle Amerika'lı vede Avrupalı rakiplerini geride bırakarak potansiyel bir koronavirüs aşısının klinik testlerini tamamlayan ilk ülke oldu.

- Canlı Haber, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5264415/cin-kollari-sivadi-o-asiyi-buldu