Alman televizyonunun Atatürk'e iftira atan yayını üzerine siyasi partilerden tepki geldi

Alman Birinci Kanalı (ARD) televizyonu, geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir videoda Atatürk'ün Hitler döneminde Almanya'dan zehirli gaz satın alarak Tunceli'de Alevilere karşı kullandığını iddia etti. Alman devlet televizyonunun bu iddiası üzerine hem Türkiye'de hem de Almanya'da bulunan Türk toplumundan sert tepki geldi.

Belgesel Tunceli'de çekildi

ARD’de Thorsten Mack ve Karaman Yavuz’un hazırladığı 6 dakikalık belgesel Tunceli'de çekildi. Belgeselde Atatürk'ün Alevileri öldürdüğü öne sürülürken fotoğraflar ve röportajlar yer aldı. Yayının içerisinde Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret dolu ifadeler yer alırken, Türk arşivlerinde 1937 tarihinden kalma önemli bir belge bulunduğu, Dersim’den sorumlu generalin Nazi Almanya’sına 20 ton zehirli gaz siparişi verdiği ve Atatürk'ün bu belgede imzası olduğu öne sürüldü.

Almanya'da yaşayan Türklerden sert tepki

Devlet kanalında yayınlanan bu belgesele Almanya'da yaşayan Türkler sert tepki gösterdi. Gelen tepkiler üzerine program sorunları yazılı bir açıklama yaparken, Açıklamada Mustafa Kemal Atatürk’ü Hitler ile kıyaslamadıkları ve eşitlemedikleri ifade edildi.

Siyasi partilerden de tepki gecikmedi

Almanya devlet televizyonu tarafından Atatürk'e karşıt yapılan saygısızlık üzerine siyasi partilerden de tepki açıklamaları geldi. Ak Parti grup başkanı Naci Bostancı yaptığı açıklamada, utanmaz bir şekilde Türkiye'nin kuruluş yıllarını ve Atatürk'ü hedef aldıklarını gördüklerini belirterek, Atatürk'e dil uzatmanın bütün Türk halkına dil uzatmak olduğunu ve yayını şiddetle kınadıklarını ifade etti. CHP grup başkanvekili Özgür Özel ise yaptığı açıklamada, Cumhuriyeti ilan eden ve her seferinde seçilerek Cumhurbaşkanlığı makamına oturan Atatürk ile parlamentoyu feshederek führerliğini ilan eden Adolf Hitler'in aynı cümle içinde kullanılmasının bile kabul edilemez bir saygısızlık olduğunu dile getirdi. MHP grup başkanvekili Erkan Akçay ise açıklamasında Almanya'nın aşağılık kompleksi nedeniyle Atatürk'e ve dolayısıyla da Türkiye'ye ve Türk milletine saldırdığını, iftira attığını belirterek Atatürk'ün insanlık tarihinin gelmiş geçmiş en büyük siyasi liderlerinden biri olduğunu dile getirdi. Almanya'nın yaptığı saygısız belgesel için İYİ Parti grup başkanvekili Lütfü Türkkan da bir açıklama yaptı. Dünyanın Atatürk'ü de Hitler’i de iyi tanıdığını belirten Türkkan, böyle bir belgeselin saygısız bir yaklaşım olduğunu ifade etti.

HDP saygısızlığa yine sessiz kaldı

Diğer yandan Almanya devlet televizyonu söz konusu açık iftirasına karşı mecliste grubu bulunan HDP'nin bir kez daha sessiz kalması şaşırtmadı.

- Canlı Haber, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5265103/alman-televizyonunun-ataturke-iftira-atan-yayini-uzerine-siyasi-partilerden-tepki-geldi