Karaköy'de başörtülü kadına saldıran kadın hakkında istenen ceza belli oldu

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan iddianame ortaya çıktı. İddianamede başörtülü kadına saldıran Semahat Yolcu şüpheli olarak görünürken, Gamze ince ve Feyza Yerlikaya ise müşteki sıfatı ile bulundu.

Başörtüsünü çıkarmaya çalıştı küfürler savurdu

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlandıktan sonra mahkemeye gönderilen iddianamede 15 Kasım günü Kemeraltı Caddesi'nde bulunan Selanik Pasajı civarında yürüyen şüpheli Semahat Yolcu'nun karşı yönden Karaköy Meydanı doğru gelen müştekiler Yerlikaya ve İnce’ye doğru hamle yaptığı belirtildi. Semahat Yolcu'nun önce Feyza Yerlikaya'nın başörtüsünü eliyle açmaya çalıştığı aynı zamanda sağ eli ile Yerlikaya'nın omuzuna vurduğu ve devamında ise müşterilere yönelik hakaret ve küfür ettiği, tehdit içeren bayanlarda bulunduğu belirtildi. İddianamenin devamında müştekilerin müracaatı üzerine soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

O kişinin kendisi olduğunu kabul etmedi

İddianamede şüpheli Semahat Yolcu’nun ifadeleri de yer aldı. Kamerada görülen kişinin kendisi olmadığını söyleyen Yolcu, o gün Karaköy'e hiç gitmediğini iddia ederek kendini savundu. Ayrıca iddianamenin devamında görüntü izleme tutanağı, müştekilerin teşhisi ve tanık beyanları göz önünde bulundurularak, müştekilere yönelik İsnat edilen eylem ve söylemleri şüphelinin yaptığının tespit edildiği ifade edildi.

12 yıl 8 aya kadar hapis cezası istendi

Savcılık iddianamesinde şüphelinin daha önce hiç görmediği ve aralarında hiçbir irtibat ve husumet bulunmayan müşterilere yönelik sırf dini inançları gereği giydikleri başörtüsü nedeniyle isnat edilen eylemleri gerçekleştirdiği vurgulanırken, şüpheli hakkında çeşitli suçlardan 4 yıl 8 aydan 12 yıl 8 aya kadar hapis cezası talep edildi.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5265887/karakoyde-basortulu-kadina-saldiran-kadin-hakkinda-istenen-ceza-belli-oldu