Akıllı telefonlar insanlara birçok hastalık bulaştırıyor

Akıllı telefonlar teknolojinin gelişmesi ile birlikte dünyada hemen Hemen herkesin hayatına girdi. Hayatı oldukça kolaylaştırmalarının yanı sıra akıllı telefonların hayatımıza olumsuz etkileri de var. Akıllı telefonları milyonlarca insan ellerinden düşünmezken daha önce adını bile duymadığımız birbirinden ilginç hastalıklar ortaya çıkmaya başladı.

Akıllı telefon İnsanları hasta ediyor

Daha önce hiç duymadığınız hastalıklar, akıllı telefonlarla beraber hayatımıza girdi ve birçok kişi bu hastalıkların pençesinde farkında bile olmadan mücadele ediyor. İnsan hayatına teknoloji ile birlikte giren hastalıklardan bazıları hikikomori fenomeni, WhatsApppitis, selfitis, plagomani, crackberry ve siberhondrik. Bu hastalıkların birçoğu asosyal insanları tanımlıyor aslında.

Telefondan ayrı kalmama hastalığı bile var

Yukarıda saydığımız hastalıkların içinde olmayan Nomofobi, telefondan ayrı kalamama hastalığı anlamına geliyor. İnternetten hastalığını teşhis etme hastalığına ise Siberhondrik adı veriliyor. Birçok insan kendini sağlıksız olarak düşünüyor ve vücudunda gördüğü belirtileri internet üzerinden araştırarak öğrenmeye çalışıyor. Yine yakın çevresini internet üzerinden aramaya başlayan insanlar ise Google stalker hastalığına yakalanmış olarak kabul ediliyor. Genellikle iş hayatında görülen ve sürekli olarak maillerini kontrol eden insanlar ise Crackberry hastalığı ile mücadele ediyor. Sosyal medyanın ve akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle beraber insanlar gelişmeleri kaçırmaktan endişe ediyor hayatını olduğundan farklı bir şekilde sosyal medya üzerinde göstermeye çalışıyor.

- Canlı Haber, Teknoloji bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5266556/akilli-telefonlar-insanlara-bircok-hastalik-bulastiriyor