Bodrum'da iskele restoran devri sona erdi

Bodrum sahilinde bulunan restoran ve barların, iskeleleri ticari mekanlarıymış gibi kullanmasını engellemek için Bodrum Belediye Meclisi tarafından düzenleme yapılmasına karar verildi. Belediye meclisi tarafından alınan kararla ilgili bir açıklama yapan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Bırakılım da insanlarımızın ayakları kumla temas etsin. Doğamızı tahrip etmekten artık vazgeçelim. Öyle iskeleler var ki iskele özelliğini yitirmiş, bar ve restoran olarak kullanılıyor.” dedi.

Sosyetenin Tatil Mekanına Düzenleme

Göltürkbükü Mahallesi’nde ki sahil, iskele ve çevre düzenlemeleriyle alakalı incelemelerde bulunduktan ve yetkililerden bilgi aldıktan sonra bir süre Türkbükü sahilinde yürüyüş yapan, iskele ve sahilde bulunan yapıları inceleyen Belediye Başkanı Aras, esnaf ve mahalle sakinleri ile Bodrum Belediye A.Ş. Türkbükü Kafe’de bir toplantı yaptı. Toplantıya Türkbükü Mahalle Muhtarı Yücel Ertuğrul, Bodrum Belediyesi müdür ve amirleri, esnaf ve vatandaşlar katıldı. Aras, yapılması planlanan plaj düzenlemesi hakkında esnaf ile fikir alışverişinde bulunarak mahalle halkının sorunlarını dinledi.

İskele Özelliğini Yitirmiş

Bodrum’daki iskeleler ile ilgili yapılması planlanan bir çalışma olduğunu dile getiren Belediye Başkanı Aras, “Bu çalışmayı esnafımız ile birlikte ortak çözüm yolları üreterek gerçekleştirmek istiyoruz. Sahillerimizin tahrip edilmesinin önüne geçmeliyiz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bu hususla ilgili yapılan düzenlemeler, göreve geldiğimiz günden beri gündeme getirdiğimiz konuları içermektedir. Bazı iskele yapılarının üstü ve yanları kapatıldığından dolayı iskelelerimiz doğal özelliğini tamamen yitiriyor. Tamamiyle platforma dönüyor. Loca ve bara dönüştürülen yapılar var. Bunların bazıları gerekli izne sahip değil. Belediyemiz Etüt Proje Müdürlüğü tarafından bu hususlarla ilgili bir çalışma planı hazırlanarak yol haritası çizilecek. Bu yol haritasını sizlerle birlikte değerlendirerek ortak bir noktada buluşacağımızı düşünüyorum. Bu çalışmalardaki tek hedef sahil bandının güzelliğini gözler önüne sermek ve kumsalı elimizden geldiğince halkımızın hizmetine sunmaktır. Bodrum’u ziyaret eden misafirlerimiz, sahil kenarında yemeğini rahatlıkla yesin. Ayakları kuma değsin. Doğamızı tahrip etmekten vazgeçmeliyiz.” dedi.

Bodrum Zarar Görmemeli

Vatandaşın ve esnafın farklı talep ve beklentileri varsa değerlendireceklerini de söyleyen Belediye Başkanı Aras, “Bodrum’un asıl gelir kaynağı turizmdir. Turizmi gözardı ederek hareket edemeyiz. Esnafımızın ve vatandaşımızın mutlu olmasını, aynı zamanda da Bodrum’un doğal güzelliğini koruyacak bir çözüm üretmeliyiz.” şeklinde konuştu.       

- Canlı Haber, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5268607/bodrumda-iskele-restoran-devri-sona-erdi