David Cameron: İngiliz IŞİD'çileri Vurduk

İngiltere Başbakanı Cameron, Kraliçe II. Elizabeth’e saldırı hazırlığındaki İngiliz vatandaşı 2 IŞİD üyesini Suriye’de düzenlenen hava saldırısıyla öldürdüklerini duyurdu.

İngiltere Başbakanı David Cameron, Suriye’nin Rakka kentinde geçen ay İngiliz vatandaşı iki IŞİD militanının İngiliz Hava Kuvvetleri’ne ait bir insansız hava aracıyla (İHA) öldürüldüğünü açıkladı.

Cameron, önceki gün parlamentoda yaptığı konuşmada, Cardiff doğumlu 21 yaşındaki Reyaad Khan ile Aberdeen’li 26 yaşındaki Ruhul Amin’in 21 Ağustos’ta başka bir IŞİD militanıyla birlikte vurulduğunu söyledi. Bu, insansız hava aracıyla bir İngiliz vatandaşının hedef alındığı ilk saldırı.

TÖRENE SALDIRI 

İngiliz Başbakanı asıl hedef olan Khan’ın İngiltere topraklarında ‘barbarca’ bir eylem planladığını söyledi, ancak eylem planının ne olduğuna açıklık getirmedi.

Buna karşın İngiliz gazeteleri, hükümet kaynaklarına dayanarak, Khan’ın 15 Ağustos’ta Londra’da yapılan, Japonya’nın İkinci Dünya Savaşı’nda teslim oluşunun 70’nci yıl dönönümü kutlamalarında eylem planladığını öne sürdü. İngiliz istihbaratı IŞİD militanlarının törene katılan Kraliçe 2’nci Elizabeth, Prens Charles ve Başbakan Cameron’ı hedef almayı amaçladıklarını açıklamıştı. Suriye’deki saldırı bu kutlamalardan altı gün sonra düzenlendi.

'VAZGEÇMEYECEKTİ'

Cameron parlamentodaki konuşmasında “Khan bizi öldürme arzusundan asla vazgeçmeyecekti” dedi. Cameron daha önce milletvekillerinin Suriye’de askeri operasyon düzenlenmesi seçeneğini dışlamalarına karşın bunun bir ‘meşru müdafaa eylemi’ olduğunu vurguladı. Cameron bu nedenle mecliste oylamaya gerek duymadan ‘titiz bir şekilde planlanan operasyona’ onay verdiğini söyledi. Başbakan Cameron, IŞİD’in siber faaliyetlerinden sorumlu üyesi Cüneyd Hüseyin adlı üçüncü bir İngiliz vatandaşının da ABD’nin düzenlediği başka bir saldırıda öldürüldüğünü açıkladı.

- Canlı Haber, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5269719/david-cameron-ingiliz-isidcileri-vurduk