İngiliz Çevreci George Monbiot, Canlı Yayında Sincap Yedi

İngiliz yazar ve çevreci George Monbiot, BBC'nin Newsnight programının canlı yayınında sincap kesip yedi.

İngiliz yazar ve çevreci George Monbiot, canlı yayında ölü bir sincabı pişirip sunucuyla beraber yedi.

Monbiot bunu, canlı yayına katıldığı BBC'nin Newsnight programında araba çarpması sonucu yollarda ölen hayvanlardan faydalanılabileceğine dikkat çekmek amacıyla yaptı.

Monbiot, Guardian gazetesindeki köşesinde bir sincap bulup pişirdiğini itiraf etmesi üzerine programa davet edilmişti.

Yazar, çiftlik hayvanlarının satıldığı bir dükkândan aldığı etine dolgun sincabı nasıl kestiğini, derisini soyduğunu, butlarını nasıl çıkarıp limon suyuyla marine ettiğini ayrıntılarıyla gösterdi.

Monbiot'nun stüdyodaki elektrik ocağının üzerine yerleştirdiği tavada kızarttığı sincapların tadına BBC Newsnight sunucusu James O'Brien da baktı ve "Gayet yenilebilir" olduğunu söyleyerek, kırmızı şarap eşliğinde tüketti.

Kendisini eleştirenlere yanıt olarak besi hayvan etlerini yemeyi 'etik dışı' bulduğunu belirten George Monbiot ise hayvanların tutulduğu koşulları, gübrelerin yarattığı kirliliği ve besi hayvancılığına büyük alanlar ayrılmasını eleştirdi.

İngiliz çevreci, serbest dolaşan tavuk besiciliğinin veya organik üretimin sorunu çözmediğini de ifade etti ve insanların yalnızca bu tür hayvanların etini yemesini istediğini söyledi.

'MİLYONLARCA HAYVAN YOLLARDA ÖLÜYOR'

Monbiot, tercihini neden otomobillerin çarpması sonucu yolda ölen hayvanlardan yana kullandığını şu sözlerle açıklıyor:

"Her yıl ölen milyonlarca tavşan, sincap, güvercin ve geyik var ve çoğu yollarda kalıyor. Böyle olmaması gerekir. Bu iyi bir şey değil ama et üretimi de iyi değil. En azından burada etik sorunlar yok."

Monbiot yolda ölen her türlü hayvanı yiyebileceğini ancak sahipleri üzülebileceğinden, kedilere ve köpeklere dokunamayacağını söyledi.

Programı izleyenler Twitter'da tepkilerini şu sözlerle gösterdi:

"Aman Tanrım, bir sincabı doğramak gerçekten şart mı? Etin nereden geldiğini hepimiz biliyoruz."

"Bu da neyin nesi? Entelektüel bir tartışma, günceme dair analizler için televizyonu açıyorum, canlı yayında sincap parçalanması için değil."

"Anlamakta zorluk çekiyorum. Rüya mı görüyorum yoksa George Monbiot gerçekten bir sincabın derisini yüzüp yedi mi? #newsnight"

- Canlı Haber, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5271171/ingiliz-cevreci-george-monbiot-canli-yayinda-sincap-yedi