Trump Suriye'nin petrolünü ellerinde tutacaklarını açıkladı

ABD Başkanı Donald Trump, Mississippi eyaletine gitmeden önce Beyaz Saray bahçesinde gazetecilerin sorularına yanıt verdi. Türkiye'nin düzenlediği operasyon sonrasında Suriye'de bulunan askerlerin Amerika'ya geri dönmesi hakkında yöneltilen sorulara cevap veren Trump, Suriye sınırında başkalarının devriye atabileceğini ve Türkiye'nin bölgede 1000 yıldır savaştığını sınırlarla Türkiye'nin uğraşması gerektiğini söyledi. ABD askerlerini geri getirmek istediklerini söyleyen Trump, bazı askerlerin geride kaldığını çünkü petrolü ellerinde tutmak istediklerini ve kendisinin petrolü sevdiğini söyledi.

Bağdadi’nin öldürülmesi büyük zafer

Amerika ordusunun düzenlediği operasyon sonucu Suriye'de DEAŞ lideri Ebu Bekir el-Bağdadi’nin öldürülmesi hakkında da konuşan ABD Başkanı Donald Trump, dünyadaki bir numaralı teröristi öldürdüklerini ve çok büyük bir zafer kazandıklarını belirterek, sonrasında ise iki numaralı terörist öldürdüklerini ve şu anda da üç numaranın çoktan görüş açısına girdiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD'ye yapacağı ziyaret

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 13 Kasım'da gerçekleştirmeyi planladığı Beyaz Saray ziyareti hakkında da açıklamalar yapan Donald Trump, Erdoğan ile ilişkilerinin iyi olduğunu, ABD ve Türkiye arasında Suriye'nin kuzeydoğusuna konusunda yaptığı anlaşmanın da iyi bir ateşkes olduğunu ifade etti. Donald Trump, ziyaretin kesin olarak yapılıp yapılmayacağı konusunda ise net bir açıklama yapmadı.

- Canlı Haber, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5271231/trump-suriyenin-petrolunu-ellerinde-tutacaklarini-acikladi