15 Temmuz Darbe Girişiminin 1 Numarası Akın Öztürk’ün İfadesi

15 Temmuz darbe girişiminin 1 numarası olduğu iddia edilen Hava Kuvvetleri eski Komutanı ve YAŞ üyesi Orgeneral Akın Öztürk’ün ilk ifadesine ulaşıldı.

Darbe girişimiyle ilgili gözaltına alınanlardan aralarında eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk'ün de bulunduğu 27 general ve amiral  Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosu savcılarına ifade verdi.

Ardından bu isimlerin tamamı tutuklama istemiyle mahkemeye sevkedildi.

"DARBEYİ PLANLAYIP YÖNETEN BİR KİMSE DEĞİLİM"

Akın Öztürk'ün savcılık ifadesinin ilk bölümü ortaya çıktı. Savcılık tutanağına yansıyan ifadesinde Öztürk şunları kaydetti:

"Ben askeri darbeyi planlayıp yöneten bir kimse değilim. Bu darbeyi kimin planlayıp yönettiğini bilmem. İstanbul'da olay günü bir arkadaşımın kızının düğünü vardı. O düğüne katılmam gerekiyordu, ben İstanbul'a gidemedim. İzmir'deki noter işlerim dolayısıyla gidemedim. İzmir'de noter işlemleri yaptırdığımı ispat edebilirim.

İzmir'de saat 11.30 civarında noter işlerim bitti. 13.30 sıralarında askeri uçakla Ankara'ya gittim. Yanımda Kara Kuvvetleri Komutanı ile geldim. Doğrudan torunlarımı görmek üzere Akıncı Üssü'ne gittim. Ben Akıncı Üssü'ndeki lojmanda akşama kadar vakit geçirdim.

Akıncı Üssü'nde uçak iniş kalkışları oluyordu. Devamlı hareketlilik olduğu için ben önce bir şey fark etmedim. Düğün sahibi Mehmet Şanver'i aradım tebrik ettim. Bir süre sonra o da beni geri aradı. Uçakların alçak uçuş yaptığını ne olduğunu sordu. Ben de bu sırada televizyonda gelişmeleri izliyordum.

64 yaşındaki Akın Öztürk'ün, darbenin başındaki isim olduğu ve darbenin gerçekleşmiş olması durumunda Genelkurmay Başkanı olacağı öne sürülüyordu.

64 yaşındaki Akın Öztürk'ün, darbenin başındaki isim olduğu ve darbenin gerçekleşmiş olması durumunda Genelkurmay Başkanı olacağı öne sürülüyordu.

Hava Kuvvetleri Komutanı da düğündeydi. Beni aradı uçakların Ankara'da alçak geçiş yaptığını ve bu duruma müdahale etmemi söyledi. Ben de bunun üzerine üs komutanlığına telefon ettim. Görüştüğüm kişi üs komutanı ve misafir olarak orada bulunan Kubilay Selçuk'tu.

Genelkurmay Başkanı'nın da üste olduğunu söyledi. ben de hemen yanına gittim. Ben yaklaşık 5 dakika içerisinde Genelkurmay Başkanı'nın yanına gittim. Oraya gittiğimde hava kararmıştı. Ancak saatin kaç olduğunu bilmiyorum." 

ANADOLU AJANSI İLK GEÇTİĞİ HABERİ DÜZELTTİ

AA ise Akın Öztürk'ün, savcılığa verdiği ifadede "darbe" yapmak isteğiyle hareket ettiğini söylediği öğrenildi" şeklindeki bir haber geçmişti.

Ancak daha sonra bu haberini düzeltmeyle şu şekilde değiştirdi: Askeri darbeyi planlayıp yöneten bir kimse değilim. Kimin planlayıp, yönettiğini bilmem. Tecrübelerime göre bu askeri darbeye teşebbüsü paralel yapının gerçekleştirdiğini düşünüyorum. Ancak bu işi TSK içerisinde kimin organize edip gerçekleştirdiğini kestiremiyorum. Benim bu konuda herhangi bir bilgim yoktur. Ben bu yapıya yönelik çok mücadele ettim.

Ayrıntılar geliyor...

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5272256/15-temmuz-darbe-girisiminin-1-numarasi-akin-ozturkun-ifadesi