İsrail Başbakanı Netanyahu: Ölümlerden Biz Sorumlu Değiliz

İsrail, 7 Temmuz'dan bu yana toplam 65 bin yedek askeri göreve çağırdı. Kara harekatı ile amaçlarının Hamas'a ait tünelleri yok etmek olduğunu söyleyen İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu,"Operasyonu ciddi ölçüde genişletmeye hazırız" dedi.

NETANYAHU: İSRAİL ORDUSU EN AHLAKLI ASKERLERDEN OLUŞUR

Netanyahu yaşanan tüm çocuk ve kadın ölümlerine rağmen ise "İsrail ordusu dünyanın en ahlaklı askerlerinden oluşur. Tek bir sivile zarar vermek istemiyoruz. Ölümlerden biz sorumlu değiliz, Hamas sorumlu" şeklinde konuştu.

GAZZE SALDIRISININ BİLANÇOSU

Kara harekatının başladığı gece yarısından beri İsrail ateşinde ölenlerin sayısı 58’e yükseldi. Ölenler arasında 14 çocuk ile 5 aylık bir bebek de bulunuyor. İsrail’in kara harekatını başlatmasından beri ölenlerin sayısı 58’e yükselirken Gazze’ye 11 gündür süren bombardımanlarda toplam 306 Filistinli hayatını kaybetti.

Ölenlerin 74'ü çocuk, 26'sı kadın. 

Ölenlerin çoğu Han Yunus ve Refah bölgelerinden.  Gazze İnsan Hakları Merkezi, İsrail ateşinde hedef olanların yüzde 80’inin sivil olduğunu açıkladı. Son 11 günde Gazze’den İsrail’e 1207 roket fırlatılırken, bunların 333’ü İsrail’in gelişmiş ‘Demir Kubbe’ adlı hava savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirildi.
Gazze’den atılan roketlerle 1 İsrailli sivil hayatını kaybederken 4 sivil de ağır yaralandı.
Kaynak: AA

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5272686/israil-basbakani-netanyahu-olumlerden-biz-sorumlu-degiliz