Molla Ömer Kellesine 10 Milyon Dolar Ödül Vardı Ama..

Molla Ömer adlı terör örgütü yöneticisi aslında 2013 yılında öldürülmüş.

Afganistan’da barış görüşmeleri devam ederken Taliban lideri Molla Ömer’in öldüğü açıklandı. Afgan hükümeti, Taliban lideri Molla Ömer’in öldüğü  yönünde bilgi aldıklarını ve bu iddiaların araştırıldığını belirtirken ilerleyen saatlerde istihbarat teşkilatı sözcüsü Haseeb Sediki “Molla Ömer öldü. Karaçi’de bir hastanede gizimli koşullar altında öldü’ dedi. Afganistan Devlet Başkanlığı Sözcüsü yardımcısı Seyid Zafer Haşimi, Pakistan’da cuma günü yapılması planlanan Afganistan ile  Taliban arasındaki görüşmelerle ilgili de herhangi bir değişiklik olmadığını, görüşmelerin belirlenen yer ve zamanda yapılacağını kaydetti. 

Taliban reddetmedi
Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ölüm iddialarını araştırdıklarını belirtirken; Molla Ömer’in öldüğü iddialarını da inkar etmedi. BBC’ye konuşan Afgan hükümeti ve istihbarat kaynakları, Molla Ömer’in iki ya da üç yıl önce ölmüş olduğunu söylerken ama daha fazla ayrıntı paylaşmayı reddetti.  AFP’ye konuşan Afgan bir yetkili ise Molla Ömer’in ‘iki yıl önce öldüğünü ve Zebul bölgesine gömüldüğünü’ öne sürdü. Taliban, iki hafta önce Molla Ömer’in ağzından Ramazan bayramı mesajı  yayımlamıştı. Molla Ömer mesajda, Taliban militanlarını barış görüşmelerini desteklemeye çağırıyordu. 

Başına 10 milyon dolar ödül
1960 doğumlu Molla Ömer, 1980’lerde SSCB ordusuyla savaşırken bir şarapnel parçasının isabet etmesi sonucu sağ gözünü kaybetmişti. El Kaide lideri Usame Bin Ladin ile yakın ilişkisi olan Molla Ömer, 1996’da Taliban’ın lideri olmuştu. 
2001’den beri halkın içinde gözükmeyen Molla Ömer’in başına ABD 10 milyon dolar ödül koymuştu.

- Canlı Haber, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5274493/molla-omer-kellesine-10-milyon-dolar-odul-vardi-ama