Konya'da kerpiç bina çökünce mezarları oldu

Konya’ya bağlı Karatay ilçesinde kerpiç bir evde yaşanan göçükte babaanne ve iki torunu can verdi. Üç kişiye mezar olan 70 – 80 yıllık kepiç evin, dayanıklılığını kaybettiğinden dolayı çöktüğü tahmin ediliyor.

Olayı Mahalledekiler İhbar Etti

Üzücü olay Konya’nın Karatay ilçesi Akçeşme Mahallesi Burç Sokak’ta bulunan kerpiç evin sabah 09.15 sularında henüz bilinmeyen bir nedenden ötürü çökmesiyle yaşandı. Mahalledekilerin çöken binanın altında kalan insanlar olduğuna yönelik ihbarıyla harekete geçen AFAD, itfaiye, polis ve sağlık ekiplerinin çöken binanın enkazında yaptığı aramalarda babaanne ve iki torununun cesedine ulaşıldığı öğrenildi.  

Ucuz Diye Kiralanmış

60 yaşındaki Sultan Dakım ile torunları 16 yaşındaki Muhammed Dakım ve 5 yaşındaki Bektaş Dakım’ın cansız bedenleri enkaz altından çıkartılarak morga götürüldü. Muhammed ve Bektaş’ın kardeş değil, kuzen oldukları bildirildi. İki kuzenin babaannelerinin evinde misafirlikteyken göçüğün yaşandığı ve göçüğün, annesinin evine çocukları almaya gelen babanın bahçe kapısını aralamasıyla anlaşıldığı bildirildi. Sultan Dakım’ın önceden de göçükler yaşanan evi kirası ucuz diye 400 liraya tutarak oturduğu öğrenildi.  

Riskli Binalar Boşaltılacak

Kerpiç evde yaşanan göçükle ilgili açıklamalarda bulunan Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, “Evde yaşanan göçük bahçe duvarından dolayı geç fark edilmiş. Göçük altında kalan ikisi çocuk üç vatandaşımıza bu nedenle anında müdahale edilemediğinden hayatlarını kaybetmiş olabilirler. Göçük yaşanan bina ve bölgede bulunan benzeri binalar çok eski toprak yığma olduğundan dolayı zamanla dayanıklılığını yitiriyor. Yağışları alınca da çözülmeler yaşanıyor. Bölge tarandıktan sonra riskli görülen binalar boşaltılacak.” şeklinde konuştu.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5276740/konyada-kerpic-bina-cokunce-mezarlari-oldu