Limonda İhracat 45 Milyon Dolara Çıkıyor

Teşvikin bir yılı kapsamasını isteyen Ürgüp Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hilmi Yazıcı, "Teşviğin 12 aya çıkarılması halinde ihracatta 15- 20 milyon dolardan 40- 45 milyon dolara çıkacaktır" dedi.

Ürgüp Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hilmi Yazıcı, Akdeniz sahillerindeki bahçelerde yetiştirilerek Ocak ayı içerisinde hasadın ardından tüf kayalara oyulu doğal soğuk hava depolarının bulunduğu Kapadokya bölgesindeki depolarda -5 ile -8 derece arasında değişen ısıda sulandırılmaya alınan yataklık limonların, bölgenin önemli bir ekonomik kaynağı olduğunu söyledi.

Her yıl 4- 4.5 milyon sandık limonun bölgedeki doğal soğuk hava depolarında yaklaşık 2-3 ay bekledildiğini belirten Yazıcı, 80 gramlık bir limonun bu sürü sonunda kabuğunun incelmesi ve iç bölümlerinin de lezzetinden hiçbir şey kaybetmeksizin 100 grama yükseldiğini belirtti. Yazıcı, şöyle konuştu:

“Bu depolarda stoklandıktan sonra Nisan ayının başından itibaren iç piyasa ile yurt dışında özellikle Romanya, Ukrayna, Rusya, Gürcistan, Polonya ve Makedonya gibi ülkelere ağırlığı limon olmak üzere ihraç edilmektedir.

Yeni pazar anlamında da bu yıl Hollanda’ya da limonlarımız ihraç edilmeye başlandı. Depolarımıza ortalama 100 bin ton narenciye giriyor. Bunun 90 bin tonu limon, 6 bin tonu greyfurt ve 4 bin tonu da portakal ve mandalinadır. Limonda 90 bin tonun 50 bin ton civarı iç piyasaya, 15- 20 bin tonu da ihraç edilmektedir. Türkiye, dünyada Arjantin ve İspanya’dan sonra en büyük narenciye üreticisi konumundadır."

Ürgüp Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hilmi Yazıcı, 12 Haziran tarihine kadar ton başına 100 Dolarlık ihracat priminin de ihracatta önemli bir gelişim sağlanmasında etkili olduğunu kaydetti. Yazıcı, “Ortahisar’daki depolardan limonda 15- 20 milyon dolarlık bir ihracat vardır. 15 Eylül- 15 Haziran arasında ton başına 100 dolar düzeyinde ihracat desteğinin 12 aya çıkarılmasını talep ediyoruz.

İç piyasaya üretim fazla olduğu için ihracat olmazsa fiyatlar aşırı düzeyde düşüyor. Maliyetin bile altına düştüğü zamanlar oluyor, üretici burada mağdur oluyor. Teşviğin 12 aya çıkarılması halinde ihracatta 15- 20 milyon dolardan 40- 45 milyon dolara çıkacaktır"dedi.

DÜNYADA TEK MERKEZ KAPADOKYA

1952 yılında başlatılan soğuk hava depoculuğunun doğal ortamlarda yapıldığı dünyadaki tek merkezin Kapadokya bölgesi olduğunu söyleyen Yazıcı şöyle devam etti:

“Beldemizdeki doğal depolar volkanik kayaların birleşiminden tüf yani gözenekli kayalardan oluştuğu için solunum yapan bir özelliği vardır. Bu depolara giren bir sandık narenciye ortalama 19- 20 kilogram olarak giriyorsa Ocak- Mart ayından başlayarak Ekim ayının sonuna kadar ortalama 6-7 ay depoda saklanma süresi var.

Çıkış sırasında kabuğu inceliyor, su oranı da artıyor, doğal olarak da beslenmesinden dolayı 1,5- 2 kilogram civarında sandık başına ağırlık artışı oluyor. Bu dünyanın hiçbir yanında olmayan, Cenab-ı Allah’ın sadece bu yöreye lütfettiği bir özelliktir. Dünyada narenciye üretimi yapan hiçbir ülkede doğal depolama özelliği de bulunmamaktadır. Bu nedenle Nisan- Eylül sonu döneminde iç pazara ve yurtdışına sadece bölgemizden narenciye gitmektedir“ dedi.

Çeşitli büyüklükte 1000'e yakın soğuk hava deposunun bulunduğu Ürgüp İlçesine bağlı Ortahisar beldesinde yataklık limonun kilogram fiyatı 1.85-1.90 TL arasında değişiyor.

- Canlı Haber, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5277410/limonda-ihracat-45-milyon-dolara-cikiyor