Dengeli Beslenme ve Egzersizler

Hasan Çiftçi
Hasan Çiftçi

Obezite, günümüzde  en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır.

Obezite: Genel olarak bedenin yağ kütlesinin, yağsız kütleye oranının; aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre, vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üstüne çıkmasıdır.

Dengeli beslenme: günlük ihtiyaç duyulan enerji miktarının, yeterince  ve zamanında alınmasıdır.

Bu tanınmlamalardan sonra asıl konumuza gelelelim.

1-Nasıl dengeli besleneceğiz?

2-Nasıl egzersiz yapacağız? 

İşte bu iki sorunun cevabını bulabilir ve sonuçlandırabilirsek sağlıklı yaşam için ilk ve en büyük adımı atmış oluruz.

1-DENGELİ BESLENME:

Dengeli beslenme kelimesini sadece bir tanım olarak düşünmedim; zira denge kelimesinin tam karşılığını beslenmemize uyarlamak çok kolay değil.

Ancak bunu başarabilirsek işimizin %60’ını  yani çoğunu çözümlemiş oluruz. Dengeli beslenmeyi şöyle özetleyebiliriz; ihtiyaç duyulan besinleri zamanında, ideal miktarda ve mükemmel uyumla almaktır.

Şimdi tanımımızı biraz daha genişletelim...İhtiyaç duyulan besinler; yani vücudumuzun ihtiyacı olan karbonhidratın, proteinin, yağın, vitaminlerin, mineralin ve tabi ki suyun alınmasıdır.

Zamanında alınması; ihtiyaç duyulan besin, vitamin,mineral ve suyun vücudun ihtiyaç duyduğu anlarda alınması veya hazırda bulunmasıdır.

İdeal miktarda alınması: Gerekli besinlerin yeterli miktarda alınmasıdır.

Mükemmel uyum ise tüketilen besinlerin birbirleri ile uyumudur. Yani aynı anda veya peşi sıra alındığında değerini artıran veya birbirini etkisizleştiren özelliklerini bilmektir.

2- EGZERSİZ:

Eğer günlük enerji tüketiminiz yani fiziksel aktiviteleriniz yeterli seviyede değil ise; yani aldığınız besinlerden kazandığınız enerji, fiziksel aktivite ve bazal metabolizmamızın harcadığı enerjiden fazla ise yaşamımıza egzersizi dahil etmeniz gerekir.(Bazal Metabolizma: Vücudumuzun canlılığını idame ettirmesi için 24 saatte harcadığı enerjidir. Kalp atımı-nefes almak için kullanılan kaslar-sindirim–dolaşım-beyin çalışması için)

Asıl soru şu: Egzersizi hangi sıklıkla, ne kadar süre ile, ne kadar şiddetle ve en önemlisi hangi türü yapılmalı?

Egzersizler için  tavsiye edilen sıklık gün aşırı veya haftada en az 3 gün olarak belirlenebilir. Düzenli periyotlarla 2 gün peş peşe yapılır yada dinlenme verilebilir. İlk 100 günü tamamlamak çok önemlidir.

Sağlıklı yaşamı amaçlayan egzersiz programları dinlenme süreleride dahil olmak üzere 2 saati geçmemelidir. 30 dakikadan az egzersizin yağ yakılmasına etkisi olmadığını bilmek gerekir.

Sağlıklı yaşamı amaçlayan egzersizlerin her zaman şiddeti düşük, süresi uzun olmalıdır.Örneğin ideal yürüyüş temposu yanınızdaki kişi ile konuşabileceğiniz şiddette olmalıdır. Yürüyüş sırasında yanınızda sizinle yürüyüş yapan birisi ile rahat konuşabilmeniz gerekir.

Egzersiz türleri kişinin yaş, kilo, cinsiyet ve en önemlisi de egzersize ihtiyaç nedenine göre belirlenir.

Bir sonraki yazımızda en sağlıklı, en kolay, en ekonomik ve de etkisi defalarca denenmiş olan DOYDUM DİYETİ nedir, nasıl yapılır tüm detayları ile paylaşacağız...

Not: Beslenme, egzersiz konularındaki sorularınızı yorum kısmına yazarsanız yorumda kullandığınız isim ile cevaplanacaktır.

- Canlı Haber, Hasan Çiftçi tarafından kaleme alındı
https://www.canlihaber.com/makale/5277851/hasan-ciftci/dengeli-beslenme-ve-egzersizler