Türkiye dünyada anne ve bebek ölümlerini en hızlı azaltan üçüncü ülke oldu

Sağlık Bakanlığı verilerinden derlenen bilgilere göre, anne ve bebek ölümleriTürkiye'de geçmiş yıllara oranla yüzde 80 oranında azaldı. Gebelik sürecinde yaşanan olumsuzluklar, gebeliğin sonlanmasından sonra ilk 42 gün içinde gerçekleşen can kayıpları anne ölümleri olarak tanımlanırken, Türkiye anne ve bebek ölümlerini en hızlı şekilde azaltmayı başaran 3 ülkeden biri oldu.

En önemli halk sağlığı göstergelerinden biri

Dünya genelinde anne ölümleri, sağlık sisteminin gelişmişliği bakımından en önemli halk sağlığı göstergelerinden biri olarak kabul ediliyor. Aynı zamanda annenin yaşama hakkının engellenmesi insan hakları ihlali olarak görülüyor. Türkiye, dünyada anne ölüm oranlarını düşürme hedefini gerçekleştirebilen 16 ülke arasına girmeyi başardı. Türkiye 2015 yılında Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre anne ölüm oranının yüzde 83,5 oranında azalttı.

2005 yılından beri izleniyor

Sağlık Bakanlığı verilerine göre 2005 yılından beri anne ölüm olguları Türkiye'de yapılan çeşitli araştırmalarla takip ediliyor. 2005 Ulusal Anne Ölümleri Çalışması ile anne ölüm oranlarına ilişkin ilk gerçek veriler elde edilirken, 2005 yılında yüz binde 28,5 olarak gerçekleşen anne ölüm oranı 2018 yılında yüz binde 13,6 rakamına düştü.

Bebek ölümleri de rutin olarak takip edildi

Türkiye'de ulusal sağlık politikasında yapılan değişimler, gebelerin ve sağlık personelinin eğitimi, anne ölümlerinin takip edilerek hizmet sunumundan kaynaklanan eksiklik ve hataların giderilmesi ile beraber bebek ölümleri de gerilemeye başladı. Türkiye bebek ölümlerini en hızlı azaltan üçüncü dünya ülkesi oldu.

- Canlı Haber, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5278201/turkiye-dunyada-anne-ve-bebek-olumlerini-en-hizli-azaltan-ucuncu-ulke-oldu