Osman Gazi Köprüsü'nün Açılması Eskihisar-Topçular Arabalı Vapur Hattını Bitirdi

Ramazan bayramı tatilinin başlaması ile birlikte bir çok yerde trafik sıkışıklığı oluşurken Eskihisar-Topçular arabalı vapur hattı boş kaldı.

Geçtiğimiz yıllarda tatil başlangıçlarında ve dönüş yolunda her zaman yaşanan yoğunluk nedeniyle gündeme gelen hat,  Osman Gazi Köprüsü’nün açılışı ile birlikte en sessiz günlerini yaşamaya başladı.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldığı törenle hizmete açılan Osman Gazi Köprüsü’nden bayram boyunca geçişlerin ücretsiz olacağı açıklanmıştı.

Açıklamanın ardından tatilcilerin Osman Gazi Köprüsü’ne yönelmesi nedeniyle geçtiğimiz yıllarda vapur hattında kilometrelerce kuyruklar oluşurken bu sene vapuru çok az kişinin kullandığı görüldü.

“ÇOK GÜZEL OLDU”

Osmangazi Köprüsü'nün açılmasından sonra vapur hattındaki yolun rahatladığını belirten esnaf Kemal Aslan, "Bence çok güzel oldu köprünün açılması. Biz burada gerçekten çok çile çekiyorduk. TIR, kamyon, taksi şoförleri burada birbirlerine giriyorlar, küfür ediyorlardı çok sıkıntı oluyordu. Köprü açıldıktan sonra burası rahatladı. Buradaki firmaların çalışanları daha önceden yola kadar çıkıp müşteri çekmeye çalışıyorlardı. Şimdi bakıyorsunuz gidiş-dönüş bileti alan müşteriler buraya geliyorlar, firma çalışmadığı için geri dönüyorlar. En azından bir tane gemi çalıştırıp insanların mağduriyetini gidermeleri gerekiyor. Köprü bedava olduğu için burası boş kaldı ama belki ileride köprü paralı olduktan sonra burada yine trafik yoğunluğu olabilir ama en azından eskiye göre yarı yarıya trafik düşer“ dedi.

“KÖPRÜ DAHA HIZLI GEÇİLİYORMUŞ”

Merak ettikleri için feribottan vazgeçip köprüyü kullanacağını söyleyen bir vatandaş ise, “Eskihisar’a geldik ama şu anda feribotlar boş. Yolu şaşırdık. Kısmet olursa yeni köprüyü kullanacağız. Merak ettiğimiz için feribottan vazgeçtik. Köprüden daha hızlı geçiliyormuş o yüzden orayı tercih edeceğiz” şeklinde konuştu.

ESNAF UMUTLU

Eskihisar-Topçular feribot hattı üzerinde çalışan esnaflar bayram tatili sonrasında feribot hattının eski haline geleceğini düşündüklerini belirtti.

OSMAN GAZİ KÖPRÜSÜ GEÇİŞ ÜCRETLERİ AÇIKLANDI

1. sınıf araçlar (Aks aralığı 3.20’den küçük 2 akslı araç) Osmangazi Köprüsü’nden geçerken 88.75 TL,

2. sınıf araçlar (Aks aralığı 3.20’ye eşit ve büyük 2 akslı araç) 141.95 TL,

3. sınıf araçlar (Yere değen aks sayısı 3 olan veya çektiği araç ile birlikte yere değen toplam aks sayısı 3 olan araç) 168.60 TL,

4. sınıf araçlar (Yere değen aks sayısı 4 veya 5 olan veya çektiği araç ile birlikte yere değen toplam aks sayısı 4 veya 5 olan araç) 223.60 TL,

5. sınıf araçlar ise (Yere değen aks sayısı 6, 7, 8  ve daha fazla olan araç) 282.15 TL,

6. sınıf araçlar ise (motosiklet) 62.10 TL ödeyecek.

Bayram tatilinde ücretsiz olan Osman Gazi Köprüsü'nün geçiş ücretleri açıklandı.

11 Temmuz saat 07.00'den itibaren ücretli olacak olan köprünün geçiş ücretlrinin açıklanmasının ardından bunun Eskihisar-Topçular arabalı vapur hattı nasıl etkileyeceği ise merak konusu..

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5279647/osman-gazi-koprusunun-acilmasi-eskihisar-topcular-arabali-vapur-hattini-bitirdi