Din adamları ve uzmanlar yanıtladı: Orucu ne ile açmalı?

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte beslenme ve oruç konusunda merak edilen birçok soru bulunuyor. Örneğin oruç ne ile açılırsa daha sağlıklı olur? Hurma yalnızca bir gelenek mi yoksa oruç hurmayla mı açılmalı? Su ve zeytin oruç açma da doğru tercihler mi gibi sorular vatandaşlar tarafından araştırılırken diyetisyenler ve din adamları bu konuda önemli açıklamalar yaptı.

Oruç en iyi su ile açılır

Orucun en iyi şekilde su ile açılabileceğini söyleyen uzmanlar mide asit salgısını engellemesi açısından 15 buçuk saat süren açlığın üzerine içeceğiniz suyun iyi geleceğini ifade ediyor. Özellikle iftarda bu konuda beslenmenin de büyük önem taşıdığını söyleyen uzmanlar, şehriye çorbası, yoğurtlu yayla çorbası, domates çorbası ya da mercimek çorbası içilmesi gerektiğini tavsiye ediyor. Ayrıca oruç açarken Peynir ekmek ile beraber bir tatlı kaşığı bal da tüketilebilir. Mideyi koruyucu özelliği olan bal, mide ağrısını ortadan kaldırır. Oruç peynir ekmek ve çayla da açılabilir ya da bir iki tane hurma tüketilebilir.

Ballı su ile oruç açılır mı?

Sıcak ve soğuk içeceklerde, kek, pasta ve kurabiyeler de balı şeker yerine kullanmak hem uzmanlar hem de diyetisyenler tarafından tavsiye ediliyor. İftar sonrasında kola ve diğer hazır içecekleri tüketmek yerine bal şerbeti ile oruç açmak midenin rahatlaması açısından yardımcı olacaktır. Ham bal Boş mideye alınması durumunda mide asidini nötralize  eder.

Canan Karatay ılık su ile orucu açmayı tavsiye ediyor

Profesör Doktor Canan Karatay sabahları insanların kalktıktan sonra bir bardak ılık su içilmesi gerektiği gibi orucu da ılık suyla açması gerektiğini söylüyor. Çorbalarında sulu olduğu için rahatlıkla tüketilebileceğini söyleyen Canan Karatay, evde pişirilmiş tarhana, ezogelin, mercimek, yoğurt çorbası gibi her türlü sebze çorbası veya yuvalama çorbasının içine bileceğini dile getiriyor. Aynı zamanda Canan Karatay zeytinyağlı, naneli 1 kase cacık içmenin de mideyi ferahlatacağını söylüyor.

- Canlı Haber, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5281013/din-adamlari-ve-uzmanlar-yanitladi-orucu-ne-ile-acmali