İlker Başbuğ Atatürk'ü Anlattı!

Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, Antalya Genç İşadamları Derneği’nde yaptığı ‘Mustafa Kemal Atatürk Neden 20’nci yüzyılın en büyük lideridir?’ başlıklı sunumunda Atatürk’ün 21 ve 22’nci yüzyılın da lider olacağını söyledi.

Antalya Genç İşadamları Derneği‘nde (ANTGİAD) Mustafa Kemal’i anlatan sunumunda “Böyle giderse 21. hatta 22’nci yüzyılın da lideri olur. Ciddi sorunlarla karşı karşıyayız, hep çıkış yolu arıyoruz, çıkış yolu ararken Mustafa Kemal Atatürk’e bakmaya çalışın. Büyük samimiyetle itiraf etmek isterim ki, çözüm yolunu onda bulacaksanız” diyerek önemli noktalara değindi.


 ATATÜRK’Ü TEK KELİMİYLE TANIMLANDI; PRENSİP İNSANIYDI

Başbuğ, Mustafa Kemal Atatürk’ü ‘bir kelimeyle nasıl tanımlarsınız’ sorusuna kısa ve öz cevap verdi. Soruya ‘prensip insanı’ olarak tanımlayan İlker Başbuğ, sözlerine şöyle devam etti; “Prensip adamı demedim, bunu da yanlış kullanıyoruz. Antalya Genç İşadamları Derneği örneğin, niye adamları, burada kadınlar da var. Hayatta en önem verdiğim konu Türk kadınlarını en az erkekler kadar hayatta aktif hale getirmek. Kadınlarımız her alanda aktifler ama isimleri değiştirmekte biraz tutucuyuz, biraz muhafazakâr davranıyoruz. ANTGİAD bu konuda belki öncü olur. Onun için diyorum ki Atatürk’e prensip insanıydı.”


Atatürk’ün dünyayı, çevreyi anlamaya başladıktan sonra kazandığı prensiplerden bahseden Başbuğ, Atatürk’ün değerlerine sahip çıkılması için gençlere seslendi. Başbuğ sözlerine şöyle devam etti

“BAĞIMSIZLIK, DEVRİMCİLİK, AKIL…”

“Ama bu prensiplerden hayatınız pahasına vazgeçmeyin. Siyasette prensip olsa ne güzel olur. İnandığınız, savunduğunuz fikirleri sonuna kadar savunacaksınız ama belki orada oy da kaybedeceksiniz. Ama siyaseti oyla, seçimle endekslerseniz o zaman prensiplerden ayrılma noktasına gidiyorsunuz. Bunun karşılığı da popülist olmak, güncel olaylara göre hareket etmek. Güncel olaylara göre popülist davranırsanız kısa vadede başarı sağlarsınız ama ölümsüz olamazsınız. İşte Atatürk’te bu var. Atatürk’ün dünyayı, çevreyi anlamaya başladıktan sonra kazandığı prensipleri var ve bunlardan geri adım atmamıştır. Lütfen prensipleriniz olsun ve bu prensiplere sahip çıkın. ”İlker Başbuğ, Atatürk’ün sahip olduğu ve benimsediği bağımsızlık, devrimcilik, akıl ve bilimi rehber edinmek gibi prensiplerini anlattı. Atatürk’ün çok istisnai olan kişisel bağımsızlığa sahip olduğunu da belirten Başbuğ, “Akıl ve bilimi kendinize rehber edinirseniz bu laikliktir, laik düşüncenin temel noktası. Atatürk’ü emsalsiz kılan temel noktalardan biri de kişisel menfaatinin olmamasıdır. Bu da çok istisnai, burada olan ben de dahil yanına yaklaşamayız. Onun için önemli olan ülke ve milletin menfaatidir.” dedi.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5282229/ilker-basbug-ataturku-anlatti