Rus askeri polisleri YPG'yi sınırdan uzaklaştırıyor

Türkiye ve Rusya arasında sağlanan mutabakat doğrultusunda Suriye'ye gönderilen Rus askeri polisleri YPG ve silahlarının Türkiye Suriye sınırından 30 kilometre öteye götürülmesi konusunda yardımcı oluyor.

Türkiye ve Rusya ortak devriye yapacak

Barış kanarya Harekat alanının dışında faaliyet göstermeye devam eden Rus güçlerinin YPG'ye yardımı Salı günü saat 18.00’a kadar devam edecek. Bölgeden teröristlerin çekilmesinin ardından harekat bölgesinin doğusu ve sınırın batısındaki 10 kilometrelik bölgede Rusya ve Türkiye ortak devriye görevi yapmaya başlayacak. Devriye yapılacak bölgeye Kamışlı dahil edilmedi.

Terör örgütünün Tel Rıfat ve Menbiç'ten çıkması gerekiyor

Hem Amerika hem de Rusya ile yapılan anlaşma kapsamında terör örgütü militanlarının Tel Rıfat ve Menbiç'ten çıkmaları gerekiyor. Suriye-Türkiye sınırındaki durumun istikrara kavuşması için bu faaliyetlerin kesinlikle yerine getirilmesi gerekiyor. Soçi'de Rusya ve Türkiye arasında varılan mutabakat doğrultusunda Rusya şu anda üzerine düşeni yapmaya devam ediyor. Ancak ABD ve Türkiye arasında sağlanan anlaşma kapsamında çekilmesi gereken teröristler hala çekilmiş durumda değil ve taciz atışlarına devam ediyor. Teröristlerin bir an önce çekilmemesi durumunda Barış Pınarı Harekatı yeniden başlayacak.

- Canlı Haber, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5282872/rus-askeri-polisleri-ypgyi-sinirdan-uzaklastiriyor