Diyarbakır’da verilen koronavirüs anonsu tepki topladı

Yeni tip koronavirüs salgınına karşı bir camiden Kürtçe olarak verilen hayvanlardan virüs bulaşabilir anonsu tepki çekti. Gelen tepkiler üzerine Müftülük araya girdi. Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Diyarbakır’da Kürtçe olarak yapılan anonsta virüsün hayvanlardan bulaşabileceğinin söylenmesi büyük tepki çekince Müftülük araya girerek İslam’da hayvanlara merhamet konulu bir vaaz verdi.

Virüsün Hayvanlardan Bulaşabileceği Anonsuna Tepki

Diyarbakır Sur ilçesinde bir köy cami imamının yeni tip koronavirüs salgını hakkında Kürtçe olarak verdiği anonsta virüsün sokak hayvanlarından bulaşacağını söylemesine hayvan severler büyük tepki gösterdi. Olaya gelen büyük tepki üzerine Valilik açıklama yaparak cami imamının yanlış anlaşıldığını söyledi. Yaşanan olay ardından Diyarbakır İl Müftülüğü ise İslam’da hayvanlara merhamet konulu bir vaaz verdi.

Hatalı Bilgilendirilme Denildi

Hürriyet’in haberine göre, köy cami imamının verdiği virüs anonsunun hatalı olduğu ve düzeltileceği belirtildi. Gelen büyük tepkiler sonucunda Diyarbakır Valiliği, Sur Kaymakamlığı ve Sur Müftülüğü devreye girdi. Camiden Kürtçe olarak yapılan anonsta, virüsün sokak hayvanlarından geçtiğinin söylenmesi üzerine tepki gösteren Hayvanları Koruma Kurtarma ve Yaşatma Derneği harekete geçerek bilim insanları tarafından aksi söylendiği halde sokak hayvanlarının hedef haline getirildiği belirtildi. Valilik, Müftülük ve Kaymakamlıkla konu hakkında iletişime geçen dernek yetkilileri, anonsu yapan köy imamı hakkında soruşturma başlatıldığını söyledi.

Sur Müftülüğü Yeni Bir Anons Yaptı

Yaşanan olayın ardından Sur Müftülüğü camiden yeni bir anons yaptı ve virüsün sokak hayvanlarından insanlara geçmediğini belirterek hatalı bilgilendirmeyi düzeltti.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5283166/diyarbakirda-verilen-koronavirus-anonsu-tepki-topladi