Bini aşan vaka sayılarının ardından sokağa çıkma yasağı gündemi! Yasak olacak mı?

Ülkemizde koronavirüs salgınının düşüşe geçtiği günlerin ardından dün açıklanan verilerde vaka sayısının günler sonra yeniden bini aştığı görüldü. Vaka sayısındaki artışın ardından yeniden sokağa çıkma yasağı gündeme geldi. Vaka sayıları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, sayılardaki düşüş eğiliminde bir problem olması halinde her an geri kurallara dönüş olabileceğini söyledi.

Bilim Kurulu Üyesinden Önemli Açıklamalar

Dünya geneline yayılan ve ülkemizde de etkisi hala devam eden yeni tip koronavirüs salgını hakkında değerlendirmelerde bulunan Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, Peru, Şili, Güney Afrika ve Brezilya gibi ülkelerde vakalarda artış olurken Türkiye’de sayıları sıfırlamanın kolay olmadığına değindi. Türkiye’nin adım attığı yeni normalde kurallara uymanın çok önemli olduğunu aktaran Ünal, normalleşmeye geçişle birlikte yasakların kontrollü bir şekilde kaldırılacağını fakat bunun hem bir düzen içinde hem de vaka sayılarına göre gerçekleşeceğini ifade etti. Yeni vaka sayısında beklenen düşüşün birinci fazdan ikinci faza geçebilmek adına gerekli olan dört kuraldan biri olduğuna değindi ve sayılardaki düşüş eğiliminde bir sorun yaşanması halinde her an yasaklara geri dönüş olabileceğini söyledi.

Tehdit Henüz Geçmedi

Isınan havalar ve kalkan yasaklarla beraber salgının geçtiğine dair bir düşünce oluşmaması gerektiğini söyleyen Ünal, Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamalara bakıldığında, dünya genelinde en yüksek vakaların olduğu günlere gelindiğini ve tehdidin henüz geçmediğini belirtti. Dünyada günden güne vaka sayılarında artış yaşanırken Türkiye’de sayıları sıfırlamanın kolay olmadığını ancak bizim ülkemizde düşüş trendinin devam ettiğini aktardı.

Kurallara Uyun Uyarısı

Yaklaşık 3 ay süren kısıtlamaların ardından kısıtlamaların kalkmasıyla birlikte sahillerde yan yana yürüyen, sosyal mesafe kuralına uymayan, asker uğurlama gibi toplu törenler gerçekleştiren ve maske kuralına özen göstermeyen kişilere değinen Prof. Dr. Ünal, herkesin çok duyarlı olması gereken bir döneme girildiğini, bu dönemin salgının kritik dönemlerinden biri olduğunu ve herkesin ortak bir karar içerisinde hareket etmesi gerektiğini söyledi. Bu salgını durdurmak bizim elimizde ifadelerine yer veren Ünal, bunun tek yolunun hep beraber kurallara uymaktan geçtiğini söyledi.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5283238/bini-asan-vaka-sayilarinin-ardindan-sokaga-cikma-yasagi-gundemi-yasak-olacak-mi