Koronavirüs hakkında konuşan İtalya Başbakanı "İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en zor kriz"

Tüm dünyaya yayılarak binlerce kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan koronavirüsün en çok etkilendiği ülkelerin başında İtalya yer alıyor. Şimdiye dek toplam 42 bin 681 vakanın görüldüğü ve 4 bin 825 kişinin yaşamını yitirdiği ülkede can kayıpları ve vaka sayısı günden günde atış gösteriyor. İtalya Başbakanı Guisepe Conte, Facebook hesabından yaptığı yayınla ulusa seslenişte bulundu.

"İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en zor kriz"

Başbakan Conte seslenişinde yaşanan koronavirüs krizi süresi boyunca yaşananları alkından gizlemediğini, tüm şeffaflığıyla aktardığını belirterek, "Ülke, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en zor krizle karşı karşıya" diyerek yaşanan sürecin zorluğunu vurguladı.

"Evde kalmalıyız"

Koronaviürüs salgınından hergün verdikleri çok sayıdaki can kayıplarının acısını yaşadığını dile getiren Conte, "Aldığımız önlemler ciddi ama başka alternatifimiz yok. Önlemlerin etkilerini görmek için zaman gerekiyor. Kurallara uyulmalı. Evde kalmalıyız" diyerek halkına evde kalmaları için uyarıda bulundu.

Stratejik ve gerekli olmayan faaliyetler durduruldu

Korovirüs yüzünden ülkenin üreten motorunu yavaşlattıklarını ancak tamamen durdurmadıklarını bildiren Conte, "Bu kolay bir karar değil. Stratejik ve gerekli olmayan bütün üretim faaliyetlerini durduruyoruz. Sadece akıllı çalışma yöntemiyle ve ulusal üretimle ilgili olan üretim faaliyetlerinin yapılmasına izin vereceğiz" sözleriyle ifade etti.

"Süpermarketlerde yarışa ya da kuyruğa gerek yok"

Koronavirüs yüzünden yaşanan korku nedeniyle herkesin marketlere akın etmesi ve stok yapmasına değinen Conte, "Süpermarketlerde yarışa ya da kuyruğa gerek yok" diyerek  süpermarketlerin, gıda ürünleri satan dükkanların, eczanelerin, postane ve bankaların açık kalmaya devam edeceğini belirtti.

Yaşanan zorlu süreçli ilgili tüm doktor ve sağlık çalışanlarının yanı sıra sivil savunma, ordu görevlilerinin ülke genelinde topyekun her gün olağanüstü mücadele verdiğini vurguladı.

Başbakan Conte'nin açıklamış olduğu yeni tedbirlerin 3 Nisan tarihine kadar olduğu belirtildi.

Öte yandan, Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, başbakanlık koruma görevlilerinden birinde Kovid-19’a rastlandığı ancak Başbakan Conte’nin geçen gün yapılan koronavirüs testinin negatif çıktığı belirtidi.

- Canlı Haber, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5284154/koronavirus-hakkinda-konusan-italya-basbakani-ikinci-dunya-savasindan-bu-yana-en-zor-kriz