Kamu personeline WhatsApp yasağı! Artık kullanamayacaklar

Kamu personellerinin WhatsApp ve Telegram gibi yabancı mesajlaşma programlarını kullanmamasına karar verildi. Yabancı mesajlaşma yerine yerli mesajlaşma programlarını kullanmaları zorunlu hale getirilen kamu personelleri için getirilen bu yasakla beraber siber saldırıların önüne geçmek ve bilgi sızdırılmasını engellemek amaçlanıyor.

Özel Hayatlarında Kullanmaya Devam Edebilecekler

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından hazırlanan güvenlik rehberinde kamu çalışanları için yerli sistemlere geçiş önceliği istendi. Söz konusu rehberde, WhatsApp ve Telegram gibi yabancı mesajlaşma programlarının yerine yerli mesajlaşma programlarının kullanılması istendi ve bu zorunlu hale getirildi. Milliyet’te yer alan habere göre, kamu çalışanları özel hayatların bu mesajlaşma programlarını kullanmaya devam edebilecek ancak kurumsal olan işlemlerde kullanılmayacak.

Yerli ve Milli Ürün Kullanımı Teşvik Ediliyor

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından kamu kurumlarındaki bilgi sistemlerinde karşılaşılan güvenlik risklerinin en aza indirilmesi hedefiyle başlatılan çalışma tamamlandı. Tamamlanan çalışma kapsamında ‘Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi’ yayımlandı. Hazırlanan rehberle beraber yerli ve milli ürün kullanımının teşvik edilmesinin amaçlandığına vurgu yapıldı. Yine bu rehberde, mükerrer çalışmaların ve yatırımların önüne geçilmesi, güvenlik tedbirlerinin 3 seviyeli şekilde derecelendirilmesi ve güvenlik tedbirlerinin uygulanıp uygulanmadığının denetlenmesi gibi başlıklara yer verildi. Hazırlanan rehberde kurumsal haberleşme amacıyla WhatsApp ve Telegram gibi yabancı mesajlaşma uygulamaları yerine sunucuları kurumun kontrolünde olan mesajlaşma uygulamasının kullanılması istendi ve sunucuların yurt içindeki yerli ve milli uygulamaları tercih etmeleri özellikle istendi.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5286125/kamu-personeline-whatsapp-yasagi-artik-kullanamayacaklar