Rakamlar gerçek değil mi? Mansur Yavaş ve İmamoğlu’ndan çok konuşulacak koronavirüs yorumu

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, her gün güncel olarak aktarılan koronavirüs rakamları hakkında çok onuşulacak bir yorumda bulundu. Koronavirüs tablosundaki rakamların gerçeği yansıtmadığını iddia eden Belediye Başkanları, gündeme oturacak flaş açıklamalar yaptı. İşte detaylar…

Koronavirüs Sayıları Gerçek Mi?

Koronavirüs salgını son dönemde tüm dünyada yeniden artış gösterdiği gibi Türkiye’de de gözle görülür bir artış meydana geldi. Ülkemizde 1 Haziran 2020 tarihinde normalleşme sürecine girilirken her gün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından aktarılan güncel koronavirüs tablosundaki sayılar tartışmaya sebep oldu. Tablo üzerindeki sayılar hakkında bir yorumda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan geldi. İmamoğlu, ‘İstanbul eşittir Türkiye’ açıklamasında bulunurken Yavaş ise ‘Sadece Ankara’da 563 kişi öldü’ diyerek rakamların gerçeği yansıtmadığını öne sürdü.

Ekrem İmamoğlu’ndan Açıklama

Niyetlerinin gündemde yeni bir tartışma konusu yaratmak olmadığını söyleyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, konunun şimdi yeniden tartışmaya açılmış olacağını ve tek dertlerinin şeffaflık olduğunu ifade etti. Tüm verilerin Belediyelerde olduğuna vurgu yapan İmamoğlu, neyin neden gizlendiğini sorgulayarak ‘Bunun gizlisi saklısı olmaz’ dedi.

Mansur Yavaş’tan Açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından günlük olarak açıklanan koronavirüs tablosunun gerçeği yansıtmadığına dair iddialardan biri de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’tan geldi. Ankara’da 563 kişinin koronavirüsten dolayı öldüğünü söyleyen Yavaş, Meclis’te bir araştırma komisyonu kurulmasını teklif etti. Kurulan komisyonun Adana, İstanbul, İzmir ve Ankara Belediye Başkanlarından 1 güne ait rakamları istemelerini öneren Mansur Yavaş, rakamları az açıklamanın kime ne faydası olduğunu sorguladı. Bu işin tam tersi şeklinde yapılmasının daha sağlıklı olacağını belirten Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı, günde 30 vefat varsa 100 olarak söylenmesi gerektiğini aksi taktirde vatandaşların ne düğün ne de sünnetlerden vazgeçeceğini ifade etti. Bu işin biraz ikna biraz zorlama biraz da korkutarak yapılması gerektiğini söyleyen Yavaş, ‘Yoksa bu işin altından kalkamayacağız’ dedi.

- Canlı Haber, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5289932/rakamlar-gercek-degil-mi-mansur-yavas-ve-imamoglundan-cok-konusulacak-koronavirus-yorumu