İstanbul'a Su Ne Zaman Nasıl Geldi ?

Meral BİLGE
Meral BİLGE

İstanbul'da su sorunu gündeme gelirken; su israfını nasıl önleyebilirizi düşünürken İstanbul'a suyun nasıl geldiğine dikkat çekmek istiyorum...

İstanbul'da su sorunu günümüzde olduğu gibi Osmanlı zamanında da varmış. Fetihten sonra Osmanlılar iş olarak Müslüman mahalleler kurup bu mahallelere su getirirlermiş. 

Kanuni Sultan Süleyman zamanında su sorununa çözüm bulmak için yine Osmanlı'nın Mimarbaşı olan Mimar Sinan'dan bir çare beklenmiş.

Mimar Sinan yanına yardımcılarını alarak Çekmece'den başlayarak İstanbul'un kıyılarını dolaşmış; derelerini, akan sularını tespit etmiş. Kanuni Sultan Süleyman'a gelerek; "Hünkarım bu sorunu çözeriz ancak çok maliyetli olur" demiş.

Kanuni Sultan Süleyman ben altın keselerini yan yana dizmeye hazırım, diyerek Mimar Sinan'a işe başlamasını söylemiş. 

İstanbul'un dışındaki suları Kağıthane civarında belli bir yerde toplayan Mimar Sinan; dere içlerinden geçitler yaparak, suları İstanbul'un içine getirmiş. Belirli yerlerde çeşmeler yapmış. Hatta bu çeşmelerin tam sayısı 40 bulmuş ve buna bazı kaynaklarda 'Kırk Çeşme Suları' demişler.

Böylesine emek harcanarak yaptırılan çeşmelerden kimse evine gizlice su yolu çekmesin diye Kanuni Sultan Süleyman bir ferman çıkartmış. Emeklerinin karşılığı olarak da o Mimar Sinan'a bir ayrıcalık yapıp evine su alabileceğini söylemiştir. O dönemde sadece Mimarbaşının evinde su varmış.

Gel zaman git zaman Kanuni Sultan Süleyman'ın yerine başka bir padişah gelmiştir. Bu durumu duyan padişah Saray Postasını Mimar Sinan'ın evine göndermiş ve 99 yaşındaki Mimarbaşını divana çağırmıştır. 

Evine izinsiz su aldığı gerekçesiyle çağrıldığını duyan Mimarbaşı evindeki suyu Kanuni Sultan Süleyman'ın çıkardığı fermanla evine aldığını söylese de çıkartılan Fermanı göremeyen divan Mimarbaşı'nın evindeki suyu kesmiştir

Mimar Sinan üzgün ve buruk bir halde evine gelmiştir. Her ne kadar yaptığı işten dolayı ayrıcalık görmek istemese de üzüntüsünü gizleyememiştir. 

İstnabul'a suyu getirmekle büyük bir hizmette bulunan Mimar Sinan, 100 yaşında hastalanıp yatağa düşmüştür. Mimar Sinan vefat ettiğinde ne büyük bir hüzündür ki evinde su akmamıştır..

Allah Mimar Sinan'ın hizmetlerinden razı olsun... Susuz evde vefat eden Mimarbaşı'ya Kevser Suyu nasip etsin inşaAllah...

- Canlı Haber, Meral BİLGE tarafından kaleme alındı
https://www.canlihaber.com/makale/5290599/meral-bilge/istanbula-su-ne-zaman-nasil-geldi