TBMM Başkanı İsmail Kahraman'dan 'Yeni Anayasada Laiklik Olmamalı' Açıklaması

TBMM Başkanı İsmail Kahraman İstanbul Üniversitesi’nde yeni anayasa ile ilgili düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada anayasada “laiklik olmamalı” dedi. Kahraman, yeni anayasa ile ilgili olarak, "Laiklik bir kere yeni anayasada olmamalıdır. Dünyada üç anayasada laiklik var. Fransa, İrlanda, bir de Türkiye'de var. Tarifi de yok. İsteyen, istediği gibi bunu yorumluyor. Böyle bir şey olmamalıdır." dedi.

İsmail Kahraman, İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği AY-BİR'in düzenlediği konferansta yaptığı konuşmada yeni anayasada laikliğin olmaması gerektiğini söyledi.

“Yeni Türkiye ve Yeni Anayasa” konulu konferansa İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Ay-Bir Konsey Başkanı Yusuf Balcı ve akademisyenler katıldı.

“YENİ ANAYASA ÖNCE İNSAN DEMELİDİR”

Devlet ve milletin kaynaşması gerektiğini söyleyen Meclis Başkanı, “Önce insan. Yeni Anayasa önce insan demelidir. Devlet insanın hizmetinde, vatandaşının hizmetindeki bir örgüt olmalıdır. Bizde tersine, devleti koruyan, ferdi ise hizmet ettiren noktada olan anayasalar olmuştur” ifadelerini kullandı.

“BU ANAYASA DEĞİŞMELİ”

82 Anayasası’nı gösteren İsmail Kahraman, “Bu Anayasa değişmeli. Bir başlangıç kısmı var, üzüyor beni. 34 tane 've', 22 tane 'virgül', 7 tane 'noktalı virgül', 7 'paragraf' ve 1 'nokta'. 2 sayfa süren bir başlangıç kısmı. Dünya anayasalarında böyle bir başlangıç yok. Lisanı da güzel değil. Birinci kısmında hürriyeti verir. Maddenin hemen ikinci kısmında 'ancak, şu kadar ki, fakat' diyerek hürriyeti geri alır. Niye? Çünkü bir darbe anayasasıdır. 61 de böyledir. 82 de böyledir.” şeklinde konuştu

"LAİKLİK YENİ ANAYASADA OLMAMALI"

1982 Anayasası’nda Allah lafzının hiçbir yerde geçmediğini ifade eden Kahraman, “Ama Anayasa inanca göre tasnif edildiğinde, bu 82 Anayasası da, 61 Anayasası da dindar anayasalardır. Neden? Resmi tatiller, Kurban Bayramı, Ramazan Bayramı'dır. Din dersleri mecburidir ve inanca dayalı bir yapısı vardır. Yani seküler değildir, dindar anayasadır. Laiklik tarifi de ona göre olmalıdır. Laiklik bir kere yeni anayasada olmamalıdır. Dünyada üç anayasada laiklik var. Fransa, İrlanda, bir de Türkiye'de var. Tarifi de yok. İsteyen, istediği gibi bunu yorumluyor. Böyle bir şey olmamalıdır. Dindar anayasa meselesinden anayasamızın kaçınmaması lazım. Dini olarak bahsetmesi lazım.” dedi.

“DİNDAR BİR ANAYASA OLMALI”

Bazı ülkelerin anayasalarında dini ibareler yer aldığını söyleyen TBMM Başkanı, “Peki niye biz Müslüman bir ülke olarak, dinden kendimizi arındırma, geri çekme durumunda olacağız? Niye? İslam İşbirliği Örgütü'ne kayıtlıyız, üyesiyiz, kurucusuyuz. İslam Kalkınma Bankası'nda varız. Bir İslam ülkesiyiz. Nedir yani? Neden? Ladinilik olmamalı yeni anayasada ve dindar bir anayasa olmalı” dedi.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5290959/tbmm-baskani-ismail-kahramandan-yeni-anayasada-laiklik-olmamali-aciklamasi