İstanbul’da toplu taşımaya zam geliyor zam sonrası ulaşım ücretleri ne kadar olacak

İstanbul’da ulaşıma yüzde 35 zam kararı alındı. Henüz zamlı tarife uygulanmaya başlanmazken zammın geçerli olmaya başlamasından itibaren ücretlerin 2,60’dan 3,50’ye yükseleceği belirtildi. İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından duyurulan zam henüz uygulanmaya konmadı. Ancak gelecek olan yüzde 35’lik zammın vatandaşı zorlayacağı konuşuluyor.

Yüzde 35 Zam Kararı Alındı

İstanbul Büyükşehir Belediye’sine bağlı olan AKOM ve UKOME’de gerçekleştirilen toplantı sonrasında İstanbul’da elektronik bilet ücret tarifelerinde kısa mesafeye yüzde 35 zam yapma kararı alındı. Bu kapsamda İETT, Özel halk otobüsü, metrobüs ve metrolarda tarifelerin en kısa mesafe ücretinin 2,60 TL’den 3,50 TL’ye çıkması bekleniyor.

Toplu Taşıma Ücretlerine 3 Yıldır Zam Yapılmıyor

Zam haberini İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği duyururken zammın henüz uygulanmadığı ve gereken imzaların atılmasının ardından zammın uygulamaya konacağı belirtildi. Öte yandan esnaf temsilcileri de yaklaşık 3 yıldır toplu taşıma ücretlerine zam yapılmadığını bu sebeple UKOME toplantısında elektronik bilet ücret tarifelerine yüzde 35’lik bir zam istendiğini aktardı. Toplantıda zam talebine yönelik yapılan oylama sonucunda alınan oy çokluğuyla toplu taşıma ücretlerine yüzde 35 zam yapma kararı alındığı aktarıldı.

İstanbul Halkı Turkuaz Taksilere İlgi Göstermedi

Toplantıda konuşulan bir diğer konuda turkuaz taksiler oldu. İstanbul’da 1 Haziran 018 tarihinde uygulanmaya başlayan turkuaz taksi dönemi İstanbul halkı tarafından ilgi görmedi. Sarı taksilere göre yüzde 15 daha fazla ücret tarifesi uygulanan turkuaz taksilerde talebin çok düşük olmasından dolayı toplantıda sarı taksiye geçiş izni istendi. Toplantıda alınan kararla sayıları 350’ye kadar çıkan turkuaz taksilere istedikleri zaman sarı taksiye dönebilme imkanı sunuldu.

- Canlı Haber, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5292193/istanbulda-toplu-tasimaya-zam-geliyor-zam-sonrasi-ulasim-ucretleri-ne-kadar-olacak