HDP'li Garo Paylan: Ramazan ve Kurban'da Ücretsiz, Noel ve Paskalya'da Niye Ücretsiz Değil?

Halkların Demokratik Partisi İstanbul Milletvekili Garo Paylan, "Ramazan ve Kurban'da ücretsiz, Noel ve Paskalya'da niye ücretsiz değil?" soru önergesini Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin’in yanıtlaması istemiyle sundu.

HDP'li Garo Paylan, köprü ve otoyolların Hristiyan, Musevi, Ezidi ve diğer dinlerin bayramlarında da ücretsiz olması gerektiğini söyledi.

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Her yıl Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramlarında, bir bayram jesti olarak vatandaşların bayram süresince köprü ve otoyollardan geçişleri ücretsizdir. Bu uygulamayı doğru bulduğumu, kamu malları ve altyapı kullanımında vatandaştan ücret alınmaması gerektiğini belirtmek isterim” diyerek şunları vurguladı:

"TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞLARININ DİNİ BAYRAMLARINI DA KAPSAMALIDIR"

“Ancak Ramazan ve Kurban bayramına yönelik bu uygulama, bizlere Türkiye’de Hristiyan, Musevi, Ezidi vd. dinlere mensup vatandaşlar olduğu gerçeğini de unutturmamalıdır. Bu topraklarda yaşayan kadim halklar, sadece Ramazan ve Kurban bayramını değil; Noel, Paskalya, Roş Aşana ve Çarşamba Sor gibi dini bayramları da kutlamaktadır. Ancak Anadolu’da binlerce yıldır kutlanan bu kadim bayramlar, bugün devlet nezdinde yok sayılmaktadır. Anayasaya ve evrensel demokratik normlara göre devlet her dine ve her vatandaşına eşit yaklaşmalıdır. Bu yüzden Ramazan ve Kurban bayramlarındaki bu uygulama Hristiyan, Musevi, Ezidi vd. dinlere mensup Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının dini bayramlarını da kapsamalıdır.”

"ANAYASAYA'YA AYKIRILIK TAŞIMAKTA MIDIR?"

Paylan ardından da, “Ramazan Bayramları ve Kurban Bayramlarında alışılageldik olan bu uygulama, Hristiyan, Musevi, Ezidi vb dinlere bağlı mensup vatandaşların, Noel, Paskalya, Roş Aşana, Çarşamba Sor vb. dini bayramlarında neden yürürlüğe konulmamaktadır? Benzer uygulamayı Hristiyan, Musevi, Ezidi, vd. dinlere mensup vatandaşların dini bayramlarında da yürürlüğe koyma konusunda, Bakanlığınız nezdinde yapılan veya devam eden bir çalışma var mıdır? Böyle bir çalışma yapılıyorsa hangi aşamadadır? Böyle bir çalışma yapılmıyorsa bunun gerekçesi nedir? Bu durum sadece Müslüman olan Türkiye vatandaşlarına yönelik özel bir durum mudur? Bu durum, Anayasa’nın “Kanun Önünde Eşitlik” başlığı altındaki 10. maddesine aykırılık taşımakta mıdır?” sorularına yanıt istedi.

- Canlı Haber, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5293693/hdpli-garo-paylan-ramazan-ve-kurbanda-ucretsiz-noel-ve-paskalyada-niye-ucretsiz-degil