İşten çıkarma yasağı uzatıldı mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yeni karar

Tüm dünya ve ülkemizde etkisini sürdürmeye devam eden yeni tip koronavirüs salgınının etkilerini en aza indirgeyebilmek adına getirilen 3 aylık işten çıkarma yasağı uzatıldı. Koronavirüs salgınına karşı mücadelede alınan kararlar arasında olan işten çıkarma yasağının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla 2 ay daha uzatıldığı öğrenildi.

2 Ay Daha Uzatıldı

Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanı kararına göre, 4857 İş Kanunu gereğince işverenin 3 aylık süre ile çalışanını işten çıkarma yasağı alınan yeni kararla 17 Eylül 2020’den itibaren 2 ay daha uzatıldı.

En Son 17 Ağustos’ta Uzatılmıştı

İşten çıkarma yasağı son olarak 17 Ağustos 2020 tarihine 1 ay süreyle uzatılmıştı. Söz konusu yasakla ilgili İş Kanunu’na 16 Nisan 2020 tarihinde geçici bir madde eklendi ve iş veya hizmet sözleşmelerinin, ahlak veya iyi niyet kurallarına uymayan haller, iş veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi, iş yeri faaliyetinin sona ermesi ve işin sona ermesi gibi hallerin dışında 3 ay süreyle işveren tarafından sonlandırılması yasaklandı. Öte yandan işverenin isterse çalışanını 3 aylık ücretsiz izne ayırabileceği bu maddede, 30 Haziran 2021’e kadar her seferinde en az 3’er aylık süre zarfında uzatma yetkisi verildi. Söz konusu geçici madde kapsamında 17 Nisan 2020 tarihinde uygulanması başlayan işten çıkarma yasağı ile ilgili alınan yeni Cumhurbaşkanı kararına göre söz konusu yasak 17 Eylül 2020’den itibaren 2 ay daha uzatıldı.

- Canlı Haber, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5297452/isten-cikarma-yasagi-uzatildi-mi-cumhurbaskani-erdogandan-yeni-karar