8 şehit verdiğimiz İdlib saldırısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika açıklaması

İdlib’de Esad Rejimi tarafından gerçekleştirilen hain saldırıda 8 şehit vermiştik. Şehitlerimizin ardından Türkiye-Rusya arasındaki ilişkiler tartışma konusu olurken Cumhurbaşkanı Erdoğan son dakika açıklaması yaparak Rusya konusuna değindi. İdlib’de meydana gelen hain saldırıda şehit sayımız yükselmiş ve 8’e ulaşmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son dakika açıklamasında Rusya ile yakın ilişkilerin devam edeceğini belirtti.

Ukrayna Ziyareti Sonrası Önemli Açıklamalar

Ukrayna ziyaretinin hemen sonrasında gazetecilere önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin yüreğini yakan İdlib’deki 8 şehidimiz sonrasında Türkiye-Rusya ilişkisinin tartışma konusu olmasıyla ilgili de açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Rusya ile yakın ilişkilerin devam edeceğine vurgu yaptı.

‘Çok Ciddi Stratejik Girişimlerimiz Var’

Uçakta gazetecilere açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib’de Rusya destekli olan Esad Rejimi tarafından Türk ordusunun hedef alınması ve 8 şehidimiz sonrasında Rusya ile yakın temasın devam edeceğini vurgularken Türkiye’nin Rusya ile şu aşamada bir çatışma veya ciddi bir çelişki içerisine girmesine gerek olmadığını bunu söylemesinin sebebinin de Türkiye’nin Rusya ile çok ciddi stratejik girişimlerinin olması olduğunu belirtti.

'İdlib'de Yeni Bir Savaşa Müsaade Etmeyeceğiz'

Türk askeri gözlem noktalarının bölgede oldukça hayati bir rol oynadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib'de yeni bir savaşa, göç dalgası ve sivil katliamına asla müsaade edilmeyeceğini bildirdiklerinin bir kez daha altını çizdi. Bugün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüşme gerçekleştirdiğini belirten Erdoğan, hem sahada hem de masada gerekli olan tüm adımların atıldığını aktardı. İdlib konusunda Türkiye'yi takdir etmenin yeterli olmadığını dile getiren Erdoğan, uluslararası toplumunda bu konuda somut bir adım atması gerektiğini ve sorumluluk üstlenmesi gerektiğini vurguladı.

Libya Konusu

Libya konusuna da değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya'daki gelişmeleri de yakından takip ettiklerini askeri komite toplantısının dün gerçekleştiğini bu toplantının sonuçlarının da yakın takipçisi olacaklarını söyledi. Bu konuyla ilgili Almanya Başbakanı Merkel ile bir telefon görüşmesi yapacağını bildiren Erdoğan, Türkiye'nin meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin yanında siyasi süreci desteklemeye devam edeceğini aktardı.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5302567/8-sehit-verdigimiz-idlib-saldirisi-sonrasi-cumhurbaskani-erdogandan-son-dakika-aciklamasi