Kadına Şiddet ve Cımbız Medyası

Mehmet Ali TOPRAK
Mehmet Ali TOPRAK

25 Kasım Dünya Kadına Karşı Şiddeti Önleme Günü’ydü. Bir gün evvel Cumhurbaşkanı’nın yaptığı
konuşmalar bugün iç ve dış basında geniş yankı uyandırdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, I.Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi'nde yaptığı konuşmada; kadınla erkeği eşit konuma getirmenin fıtrata aykırı olduğunu söyledi. Ama sadece bunları söylemedi! Bu söylemler, basınımızın cımbız ekibine ait! Erdoğan, İslam’ın Kadınlara verdiği değer ve onlara yüklediği anlamdan, analarımızın üzerlerindeki yüke ve onların değerine kadar birçok şeyden bahsetti.

Ne var ki medyamız hala İslam’la hemhal olamadığından bu sözcükleri anlamamış olacaklar ki, birkaç kanal dışında bu güzel konuşmayı göremedim.

Akşam haberlerine baktığımda acaba ben yanlış konuşmayı mı dinledim diye düşünmeye
başlamıştım ki üstte bahsettiğim cımbızlı cümleyi duyunca doğru konuşmayı dinlediğimi fark ettim.
“Fıtrat” kelimesini çok seven basınımız bu fırsatı kaçırmamış, usta olduğu cımbızlama yöntemini
kullanarak bir taşla iki kuş vurmuştu; Cumhurbaşkanı ve İslam…

Bu ülkeye 11 cumhurbaşkanı geldi, hepsi de gitti, Erdoğan da bir gün gidecek. Ancak bu ülkeye İslam bir defa geldi. Ve İslam, köleliğin hüküm sürdüğü, kadınların (affedersiniz) paçavra gibi kullanıldığı cahiliye dönemlerindeki birçok imparatorluğun kadınlara vermediği değeri verdi. Kadına anlam ve önem kazandırdı.

Peki hala Erdoğan üzerinden İslam’a vuran medyamız kadına ne kazandırdı?

Kanal D nin sabah haber kuşağı Günaydın programını sunan Bay Eleştirmen İrfan Değirmenci, iki gün boyunca bu konuya yarım saate yakın vakit ayırmayı tercih etti. Öyle ya, Doğan Grubu için kadınlar çok önemli! O kadar önemli ki, bikinisiz, iç çamaşırsız, tabiri caizse anadan doğma soyunmuş kadın olmadan ne gazete basarlar, ne de internet sitelerinden haber geçerler! Her şeyi eleştirip yerden yere vurma taktiği ile habercilik anlayışına farklı bir ivme kazandıran bay eleştirmen yasalarımızda ciddi bir eksik bulamamış olacak ki, Davutoğlu’nun dış işleri bakanı iken bir anamıza yaptığı şakayı gündeme getirmiş!

Sayın Değirmenci, derdiniz hit alıp seyircileri gaza getirmekse, izlediğiniz yöntem çok
başarılı.
Ancak eğer gazeteciyseniz, eğer gerçekten kadına şiddetin her gün arttığı ülkemizdeki temel sorunu incelemek ve düzeltmek derdindeyseniz şuradan bakmanızı tavsiye ederim;

1- Kadınlara yönelik yapılan düzenlemelerimiz, yasalarımız Avrupa standartlarında olmasına
rağmen, şiddet eğilimi her geçen gün neden artmaktadır?

2- İslamiyet’ten önce kadının hiç değerinin olmadığı ve kız çocuklarını diri diri gömüldüğü ancak
İslamiyet gelince bu kötü âdetlerin son bulduğu gerçeği tarih kitaplarına girmesine rağmen, neden hala siyasilerin, basının ve bir çok düşünürün kafasına giremedi?

3- Sözde magazin haberi yaparak kadının tüm mahremini hem gazete hem de internet
mecrasında sunan ve adına da özgürlük diyen değerli medyamız, kadına ne kadar önem
veriyor?

4- Bir kadına bacaklarını açtırıp, son model arabaların üstünde oturarak, mini etekli mankenler
ile fuarlarda müşterilerine araba sunan değerli iş adamları ne kadar değer veriyor?

5- Ülkemizdeki dizi sektörü neden kadının cazibesini ön planda tutan dizileri tercih ediyor? Bakın
o dizilerin çoğunda şiddet ön plana çıkıyor ve şiddetin içine yoğun duygular yüklenerek
sunuluyor? Bu konuda ülkemizin senaristleri kadına ne kadar değer veriyor?

Bugün sadece ülkemizin değil, dünyanın birçok yerinde kadınlar horlanmaktadır. Zamanında Rusya’da da kadına zulmedildi. Zorla Kolhozlara sokuldu. Erkek gibi, en ağır işlerde, erkek şeflerin baskısı altında, insafsızca boğaz tokluğuna, en ağır işlerde zorla çalıştırıldı. Fakat zulüm payidar olmadı.Bilinen akıbete uğradı. Belki bilmiyor olabilirsiniz ama, Müslümanlıkta kadın sultandır. Dinimiz kadına çok değer vermiş, erkeğe de çok mesuliyet yüklemiştir. İslamiyet’te kadın ev içinde ve dışında çalışmak, para kazanmak zorunda değildir. Evli ise erkeği, evli değilse babası, babası da yoksa, en yakın akrabası çalışıp onun her ihtiyacını karşılamaya mecburdur. Kendisine bakacak hiç kimsesi bulunmayan kadına, devletin yardım sandığı bakar. Bugün İslam’ı tam anlamıyla yaşıyor olsa idik, açıkları dikilmekten yama ile dolmuş yasalarımıza da çok ihtiyaç kalmazdı.

Sayın Değirmenci, eğer meselenin özünü göremez ya da görmezden gelirseniz, sadece siyasileri
eleştirir, mevcut izleyici kitlenizi korumuş ve günü kurtarmış olursunuz. Özetlemek gerekirse; ilkemizin günü kurtarmak için değil, geleceği kurtarmak için çalışan, araştıran, cımbızcı olmayan, görmek istediğini değil, gördüğünü yazan gazetecilere ihtiyacı var.

- Canlı Haber, Mehmet Ali TOPRAK tarafından kaleme alındı
https://www.canlihaber.com/makale/5304807/mehmet-ali-toprak/kadina-siddet-ve-cimbiz-medyasi