Tel Abyad'a bombalı araçla saldırdılar Ölü ve yaralılar var

Mehmetçik tarafından düzenlenen Barış Pınarı Harekatı ile teröristlerden temizlenen Suriye’nin Tel Abyad şehrine YPG/PKK’lı teröristlerce bombalı araçla düzenlenen hain saldırıda 13 sivilin yaşamını kaybettiği, 20 sivilin ise yaralandığı bildirildi. Hain saldırıyla ilgili bir açıklama yapan Milli Savunma Bakanlığı, saldırıyı insanlık dışı olarak niteleyerek en sert şekilde kınadı.

YPG/PKK’lı teröristler, öğleden sonra Tel Abyad şehirinin merkezinde kurulan bir pazar yerine bomba yüklü araçla saldırdılar. Bombalı aracın patlama sesi Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinden dahi duyuldu. Hain saldırıdan sonra pazar yerine derhal sağlık ekipleri sevk edildi. Yaralılar Akçakale Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alınırken, 13 sivil ise hain saldırıda hayatını kaybetti.   

Masum İnsanlara Saldırdılar

Hain saldırıya dair bir açıklama yapan Milli Savunma Bakanlığı, şu ifadelere yer verdi:

“Barış Pınarı Harekatı Bölgesinde yer alan Tel Abyad şehrinde her şey güzelleşmiş ve normale dönmüşken, buna hazmedemeyen PKK/YPG’li teröristlerce, masum insanların alışverişlerini yaptıkları Tel Abyad merkezinde kurulan bir pazar yerine bombalı araçla düzenlenen saldırıda elde edilen ilk bilgilere göre 13 sivil yaşamını yitirmiş, 20 sivil ise yaralanmıştır.

Barış Pınarı Harekatı ile birlikte Tel Abyadlı siviller evlerine ve topraklarına kavuşmuşken, bu masum sivilleri hedef alan PKK/YPG’li teröristlerin bombalı araçla düzenlediği bu hain saldırıyı şiddetle kınıyor ve bütün ülkeleri acıması olmayan bu terör örgütüne karşı tavır almaya davet ediyoruz. Hain saldırıda yaşamını yitiren Suriyeli kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralananlara ise acil şifalar diliyoruz.”

Türkiye, Terörün Her Türlüsüyle Kararlılıkla Mücadele Edecektir

YPG/PKK’lı teröristlerin Tel Abyad’da düzenlediği hain saldırıya dair bir açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Tel Abyad’da sivilleri hedef alan bu hain saldırı ile YPG/PKK terör örgütü kanlı yüzünü bir kez daha sergilemiştir. Tel Abyad’da masum insanların alışveriş yaptığı pazar yerine düzenlenen hain saldırıda 13 sivil yaşamını yitirmiş, 20 sivil ise yaralanmıştır. Türkiye, terörün her türlüsüyle kararlılıkla mücadele etmeye devam edecektir.” ifadelerine yer verdi.

Bakan Çavuşoğlu: Teröre Destek Verenlere İbret Olsun

Tel Abyad’da pazar yerine düzenlenen hain saldırıya dair bir açıklamada Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan geldi. Bakan Çavuşoğlu, twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Tel Abyad’da pazar yerine düzenlenen bombalı hain saldırı, Barış Pınarı Harekatı’nın haklılığını ve ne kadar yerinde olduğunu göstermiştir. Tel Abyad’da masum insanlara yönelik YPG/PKK terör örgütü tarafından düzenlenen bu hain saldırı, YPG/PKK terör örgütüne kol kanat geren ve masum göstermeye çalışanlar için ibret olmalıdır.” dedi.      

          

- Canlı Haber, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5305680/tel-abyada-bombali-aracla-saldirdilar-olu-ve-yaralilar-var