Figen Yüksekdağ'dan 'Türkiye Milleti' Açıklaması

HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana’nın yemininin “Türk milleti” yerine “Türkiye milleti” ifadesini kullandığı için geçersiz sayılmasıyla başlayan tartışma parti içinde de sürüyor.

HDP’nin kadın milletvekilleri, dün parti genel merkezinde HDP Eş Başkanı Yüksekdağ başkanlığında toplanarak konuyu masaya yatırdı.

Toplantıya Zana katılmazken, Meclis görevlendirmesi dahil önümüzdeki günlerde kadın milletvekillerinin yapacağı çalışmalar ele alındı. Toplantı sürerken Zana ile de temas kuruldu. Zana’nın kesin bir dille tekrar yemin etmeyeceğine yönelik görüş aktarması üzerine kadın grubu buna yönelik yapılacak faaliyetleri ele aldı. 

"DEMOKRATİK TUTUM OLARAK GÖRÜYORUZ"

Toplantı sonrası gazetecilere açıklama yapan Yüksekdağ, Meclis’te edilen yemin metni ve içeriğini yeni ve demokratik anaysa çerçevesinde yeniden düşünülmesi ve ele alınması gerektiğini belirti. Yüksekdağ, “Zana, yemini tekrar etmeyeceği konusunda açıklama yaptı. Demokratik bir tutum olarak görüyoruz. Aslında demokrasilerde toleransın olduğu ülkelerde bu tip zorlamaların olmaması gerekir. Bu nedenle bence yemini tekrar ettirme kuralından vazgeçilmeli” dedi.

CNN Türk’ün haberine göre Zana’nın yemini tekrar okumayacağına yönelik tutumunu sürdürdüğü, parti kurullarında konunun tartışılıp bu yönlü karar alınması halinde tekrar bir değerlendirme yapacağı öğrenildi.  Zana, dün gün boyu evinden  dışarı çıkmazken, sessiz kaldı. 
 

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5318965/figen-yuksekdagdan-turkiye-milleti-aciklamasi