Sumak nedir, sağlık için faydaları neler?

Meyvesi kurutulup öğütüldükten sonra elde edilen sumak baharatı, kokuyu azaltmasının yanı sıra sağlığa da faydaları saymakla bitmiyor. Ayrıca sumak ekşisi, gıdaların uzun süre korunmasında da önemli bir yardımcıdır. Sumağın tam olarak ne olduğu ve sağlığa faydaları ise bugünlerde en fazla merak edilen konular arasında yer alıyor.

Salataların Vazgeçilmezi

En fazla salatalarda tüketilen sumak baharatı, birçok yemeğe de lezzet katmak için kullanılmaktadır. Sumak baharatı, istendiği takdirde ekşi olarak da kullanılabilmektedir. Sumak baharatının sağlığa dair faydaları ise bugünlerin en fazla araştırılan konuları arasında yer alıyor.

Türk Mutfağında Olmazsa Olmaz

Türk mutfağında en fazla kullanılan baharatlar arasında sumak baharatı da yer almaktadır. Sumak baharatı, daha fazla yemeklere ve salatalara verdiği ekşi tat ile biliniyor. Neredeyse her toprakta yetiştirilebilen sumak otunun toplamda 150 türü var. Bu türler içerisinde sadece iki tanesi zehirsizdir. Ayrıca ekşi tadı ile limonun alternatifi arasında yer alır.

Sağlığa Faydaları Neler

Sumak baharatı da limon gibi içeriğinde antioksidan barındırmaktadır. Sumak baharatı ile ilgili uzmanların üzerinde durduğu önemli bir husus ise üst solunum yolu rahatsızlıklarında ilaç tedavisine başlamadan sumak suyu ile tedavidir. Kandaki insülin oranının dengelenmesinde önemli rol oynar. Bu nedenle özellikle diyabet ve yüksek tansiyon hastaları sumağı mutlaka tüketmelidir. Yine içeriğindeki antioksidan özelliği ile üst solunum yolu rahatsızlıklarında ani ateş yükselmelerini düşürdüğünden dolayı beyin sağlığı açısından önemli bir besindir. Yorgunluk, stres ve depresyon gibi hastalıklarda riski düşürür. Sumak suyu haftada bir bardak tüketilirse sinir sisteminde deforme olan hücrelerin sayısı ciddi derecede düşer ve sağlıklı hücre sayısında artış gözlenir. Gıda zehirlenmesi geçiriyorsanız sumak baharatını kaynattıktan sonra suyundan bir bardak içmeniz mide ve bağırsakları temizleyeceğinden zehirlenmeye yol açan bakteriler idrar ve dışkı yoluyla vücuttan atılır. Zayıflamak isteyenler, sindirimi düzenleyen sumak suyunu içmelidir. Gün içerisinde yarım çay bardağı sumak suyu içilirse hazımsızlık ve şişkinliğin önüne geçilir. İştahsızlık yaşayan çocuklar, ayda bir defa sumak suyu içmelidir. Bu, çocuğun iştahını açarak sağlıklı beslenmesini sağlayacağı gibi vücut direncini de yükseltir.

- Canlı Haber, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5322378/sumak-nedir-saglik-icin-faydalari-neler