Dünyanın gözünü diktiği İran saldırısıyla ilgili Donald Trump'tan ilk açıklama

ABD Başkanı Donald Trump, İran tarafından Irak’taki üslerine gerçekleştirilen saldırıyla ilgili ilk kez konuştu. İran’ın Irak’ta yer alan askeri üslerine gerçekleştirdiği saldırı hakkında ilk kez açıklamada bulunan ABD Başkanı Donald Trump, saldırıda hiçbir ABD’linin zarar görmediğini söyledi.

Donald Trump’tan Saldırı Açıklaması

İran’ın el-esed ve Erbil’e yaptığı balistik füzeli saldırısının ardından tüm gözler ABD Başkanı Donald Trump’a çevrilmişti. Saldırıdan hemen sonra açıklama yapacağı belirtilen Trump’ın açıklamayı sabah saatlerine ertelediği belirtilmişti. Herkesin merakla beklediği açıklama geldi. ABD Başkanı Trump, kendisinin ABD Başkanı olduğu sürede İran’ın hiçbir zaman nükleer silah sahibi olma hakkını elde edemeyeceğini söyledi. Dün gerçekleştirilen saldırıdan hiçbir Amerikalının zarar görmediğini belirten Trump, tüm Amerikan askerlerinin güvende olduğunu belirtti. Saldırı anında caydırıcı kuvvetler ve önleyici sisteminin başarıyla devreye girdiğini söyleyen ABD Başkanı, Kasım Süleymani için dünyadaki en önemli terörist ifadesini kullanarak elleri hem Amerikalı hem de İranlıların kanıyla kirlendiğini belirttiği Süleymani’nin ortadan kaldırıldığını ve onun çok daha önceden ortadan kaldırılması gerektiğini belirttiği öğrenildi. Ayrıyeten Trump, İran’ın şiddeti desteklemeye devam etmesi durumunda istikrar ve barışın gelmeyeceğinin altını çizdi.

Olayın Geçmişi

ABD, 3 Ocak 2020 tarihinde İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı olan General Kasım Süleymani ile beraberinde 9 kişiyi öldürmüştü. ABD’nin üstlendiği b operasyon sonrasında bölgede tansiyon her geçen gün arttı. Olay sonrasında intikam yemini eden İran harekete geçti ve İran Devrim Muhafızları Ordusu yaptığı yazılı açıklamada, ABD’nin Irak’ta yer alan el- Esed ve Erbil hava üssünün onlarca karadan karaya balistik füzeyle vurulduğunu açıklamıştı. Saldırı sonrasında 80 ABD’li askerin vurulduğunu iddia eden İran’ın bu iddiasına ABD’den yalanlama gelmişti.

- Canlı Haber, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5322800/dunyanin-gozunu-diktigi-iran-saldirisiyla-ilgili-donald-trumptan-ilk-aciklama