Bebeğiniz ağladığında susturmak için emzik kullanmayın

Bir çoğumuz, bebeğimiz ağladığında susturmak için hemen emziğe başvururuz. Ancak bu hiç doğru bir davranış değil. Çocuklarda parmak emme, emzik kullanılması, uzun süreli biberonla beslenilmesi, dişlerini sıkma ve gıcırdatma, dudak ve yanak ısırma ve tırnak yeme gibi çok sık görülen ağız alışkanlıkları yaşı geldiğinde bırakılmazsa ya da bu alışkanlıklara yönelik tedbir alınmazsa sadece süt dişlerinde değil, ömür boyu kullanacağı dişlerinde de problemlerle karşılaşılabilir.

Ağız Alışkanlıkları Hastalıkları Tetikleyebilir

Ağız alışkanlıkları birçok hastalığın tetikleyicisi olabilir. Çocukların ağız alışkanlıklarını ne kadar sürdürdüğüne, ne sıklıkla yaptığına ve şiddetine göre çocukların dişlerinde kapanış bozuklukları, ön dişlerin kapanmaması, diş eti rahatsızlıkları, konuşma bozukluğu gibi sağlık problemleriyle karşılaşılabilir. Aileler, çocuklardaki ağız alışkanlıklarının farkına varmayabilir veya önemsemeyebilir. Bu nedenle 3-5 yaş aralığındaki çocukların mutlaka klinik muayeneden geçirilmesi ve ağız alışkanlıkları varsa devamlı dişleri çıkmadan bıraktırılması gerekir.   

Aileler Bilinçli Olmalı

Çocukların ağız alışkanlıkları ağız ve diş sağlığını bozmaktadır. Bu alışkanlıkların terk edilmesinde en büyük görev ise ailelere düşmektedir. Öncelikle ailelerin, bu alışkanlıklarla ilgili bilinçlendirilmesi lazım. Emzik, bebeğin emme içgüdüsünü tatmin etmekle birlikte bebeğe güven hissi verir. Ancak 6-8 ay aralığında süt dişlerinin çıkmasıyla birlikte emziğinde yavaş yavaş bıraktırılması gerekir.

Çocuğa Destek Olunmalı

Çocuğun ağız alışkanlıklarını terk etmesi kolay değildir. Öncelikle aile, daha sonrada diş hekimi çocuğa destek olarak motive etmelidir.  Bu motivasyon sayesinde çocuk, bu alışkanlıkları terk etmede daha istekli olacaktır. Aileler, ağız alışkanlığını terk etmediği için çocuğu cezalandırmamalı, kısıtlamamalı ve sert tepki vermekten kaçınmalıdır. Gerekirse aile ve çocuk, bu hususta psikolojik destek almalıdır. Çocukların kötü davranışlarını terk etmesinde iyi davranışlarının övülmesi ve ödüllendirilmesi çok önemlidir.  

- Canlı Haber, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5323898/bebeginiz-agladiginda-susturmak-icin-emzik-kullanmayin